-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

Елвин Хасан : „Турција е голема земја на која можеме да се потпреме“

Елвин Хасан, министерот без ресор задолжен за привлекување странски инвестиции во Владата на Македонија, истакнувајќи дека Турција ја поддржува Македонија на секое поле, од...

Снежното невреме и лавините во Европа однесоа 15 жртви, критично во Австрија

Најмалку 15 лица загинаа во невремето во Европа во изминатите седум дена. https://twitter.com/bbcweather/status/1083103959416520704?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1083103959416520704&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.cdm.me%2Fsvijet%2Fevropa%2Fsnijezne-mecave-i-lavine-u-evropi-odnijele-15-zivota-kriticno-u-austriji%2F Повеќе од 40 места во провинцијата Салзбург, Тирол, Долна Австрија и Штаерска се...

Во Скопје ќе се гласа за уставните измени, Владата на Ципрас пред гласање недоверба

Во пресрет на последното гласање на уставните измени во македонското Собрание и на чекор пред Договорот од Преспа да помине на грчки терен, во...

Младата Саудијка задржана во Тајланд нема да биде екстрадирана во Саудска Арабија

Во југоисточната азиска земја Тајланд, на аеродромот во Бангкок приведена е млада девојка, државјанка на Саудиска Арабија, која бегала од семејно насилство. Властите во...

Тачи и Харадинај со честитки по повод Божиќ

Косовскиот претседател Хашим Тачи и премиерот Рамуш Харадинај им честитаа празникот на граѓаните на Косово кои го слават Божиќ. Косовскиот претседател Хашим Тачи на православни...

„Туркиш ерлајнс“ го угости најстариот патник во својата историја

урската авиокомпанија „Туркиш ерлајнс“ (THY) го угости најстариот патник во својата историја, 102-годишната Непалка која патуваше од Непал за САД, јавува Anadolu Agency (AA). Заедно...

РАМА: Година на сите Албанци

Албанскиот премиер Еди Рама и косовскиот претседател Хашим Тачи за прв пат оваа година се состанаа во Тирана. "Ова е година на Албанија, Косово и...

Грците и Македонците им ги поскапеа старите автомобили на Бугарите

Поради големиот интерес на Грците и Македонците за поеколошки користени автомобили, на автоплацевите во бугарскиот град Дупница, тие стануваат сè поскапи и понедостапни за...

Француската полиција во Париз го приведе неформалниот лидер на “Жолтите елеци“

Во своето годишно обраќање кон нацијата, францускиот претседател Емануел Макрон отворено им се закануваше на сите оние кои кои својот граѓански протест не го...

Коља-Царуха: Независни Грци ќе ја напуштат владата кога ќе дојде Договорот од Преспа

Кога и доколку дојде договорот, ние ќе си заминеме од министерствата, рече заменик министерката за одбрана на Грција, Мариа Коља-Царуха од редовите на Независни...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!