8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

Џефри Гордон: „Потребно е Ѓулен веднаш да ѝ биде испорачан на Турција“

Џефри Гордон, кој за време на предизборната претседателска кампања му беше советник за национална безбедност на претседателскиот кандидат Доналд Трамп, на прашањето поврзано со...

ИРАН СО ОБВИНУВАЊЕ: Ријад не би гo убил Кашоги без заштита од Америка

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Саудиска Арабија не би да го убила новинарот Џамал ​​Кашоги без американска заштита, објави иранската агенција ИРНА. "Никој не можеше...

Во југоисточна Турција пронајден антички печат кој датира од пред 9.000 години

Во јужниот крајбрежен турски град Мерсин во насип е ископан и пронајден антички печат кој датира од пред 9.000 години, јавува Anadolu Agency (AA). Печатот,...

ТУРЦИЈА / Вработени во Саудискиот конзулат снимени како палат документи после убиството на Кашоги

Турската телевизиска мрежа А Хабер објави видео на кое се гледа како вработени во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул палат документи еден ден по...

ИРАН: “Златниот султан“ сопственик на 2 тони злато, заради криминал осуден на смрт

Вахид Мазлум, ирански продавач и купувач на злато, познат под прекарот "Златен султан", се обидел со шпекулации да создаде монопол на пазаро за злато, кој би му...

Јордан нема да го обнови договорот за издавање на делови под закуп на Израел

Јордан му порача на Израел дека нема да го обнови 25-годишниот договор за издавање за издвојување на два дела на сопствената територија долж границата. Долж границата, Израел имаше одредени...

Џаред Кушнер се соочува со обвиненија за учество во ликвидацијата на Џамал Кашоги

Откако Саудиска Арабија призна дека новинарот и дисидент Џамал ​​Кашоги бил убиен во нивниот конзулат во Истанбул и наводно уапсила 18 осомничени за неговата ликвидација,...

Македонци ограбиле пошта, па се пофалиле на социјалните мрежи

Тројца Македонци ограбиле пошта во селото Водеради во Словачка, а она што го направиле после тоа било толку глупаво што не било чудно што еднаш еден...

ЗНМ: Измени на Кривичниот законик за поголема заштита на новинарите

Претставници на Здружението на новинарите на Македонија учествувале на работната група за измени и дополнувања на Кривичниот законик, каде биле разгледани препораките на ЗНМ...

„Вашингтон пост“ ја објави последната колумна на исчезнатиот новинар Кашоги

Весникот „Вашингтон пост“ синоќа ја објави последната колумна на новинарот Џамал Кашоги, кој на почетокот од овој месец исчезна по влегувањето во саудискиот Конзулат...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!