17 C
Struga
вторник, септември 18, 2018

Бертолини: Од следната година реката Сатеска ќе се враќа во старото корито

Раководителот на секторот за соработка на Делегацијата на Европската унија Никола Бертолини, во рамките на денешната посета на Охрид, на лице место ја...

Почина работник при сеча на дрва кај струшко Франгово

На 16-ти овој месец, во Општата болница во Струга било донесено починато лице, кое претходно се повредило при работа, кај струшкото село Франгово. – По...

Али Ахмети од Струга: На 30 септември да гласаме за Европска и просперитетна Македонија

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва во росториите на хотел Дрим, оддржа средба пред присутните граѓани, симатизери и активисти на град Струга  во рамките...

Езерското ниво пониско за 25 сантиметри од максималната кота

Водостојот на Охридското езеро е за 25 сантиметри понизок од максимално дозволената кота. Според последните мерења на УХМР, нивото на езерската вода е на котата...

Проект за вреднување на различностите во Струга

Деновиве во Струга се одржуваат активности во рамките на проектот „Вреднување на различностите – почитување на другоста“. – Заедниците во Република Македонија, а со тоа...

62 годишен охриѓанец осомничен за убиството на жената во Велгошти

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Охрид донесе наредба за спроведување истражна постапка против 62 годишен жител на Охрид, кој е осомничен за сторено...

Советот на Дебар бара забрана за стопански риболов на Дебарско езеро

По барање на Спортското риболовно друштво „Трофта“ (Пастрмка) Советот на Општина Дебар, едногласно одлучи да побара од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, забрана...

Мини митинг во Струга: Ќе се обрати Стево Пендаровски, национален координатор за членство во...

Вечерва, со почеток во 19:30 часот, пред Споменикот на раволуцијата во Струга, на граѓаните на општината ќе им се обрати Стево Пендаровски, национален координатор...

Кривична за помошник директор во охридската болница поради несовесно работење

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против 59-годишната М.К. од Охрид за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. – Пријавената, како помошник...

Прилепчанец нападнат со солзавец и ограбен во Струга – му одзеле 8,8 милиони денари

Вчера, околу 14:20 часот, 26-годишниот Д.З. од Прилеп пријавил дека бил нападнат и ограбен на улицата „Битолски конгрес“ во Струга. – Тој бил физички...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Содржината е заштитена !!