8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

Кривична за жител на струшко Велешта кој предизвикал пожар

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело за сторено казнено дело „предизвикување општа опасност“, надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга, до...

ОХРИД: Шеста годишна Дримска конференција – Иднината на Дрим е во нашите раце

Утре во Охрид ќе се одржи шестата Годишна Дримска Конференција, на која граѓаните и организациите од Дримскиот басен ќе ја споделат нивната загриженост и...

Пронајдени 50 килограми марихуана во близина на Граничниот премин Ќафасан

На 11-ти ноември оваа година, околу 19 часот, на зелениот граничен појас во близина на граничниот премин Ќафасан, граничната полиција Регионален центар Запад, пронајде...

Жител на струшко Корошишта садел Cannabis под пластеници

Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга, до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 52-годишниот М.К. од струшкото село Корошишта. Пријавата е поднесена поради...

Полицијата заплени 19 мрежи во Охридското и Преспанското Езеро

Во текот на вчерашниот ден, во водите на Охридското и Преспанското Езеро, во два одвоени случаи, полициски службеници пронашле и одзеле вкупно 19 рибарски...

ОХРИД: Општината загрижена за намалениот водостој на Охридското езеро

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ на барање на локалната самоуправа ги исклучи пумпите со кои се зема вода за пиење од каптажата Билјанини извори...

Дел од охридската касарна предаден на Општина Охрид

Се оствари еднодецениската заложба на охридската локална самоуправа, дел од поранешната касарна „Михајло Апостолски“ да биде препуштен на користење на град Охрид. На вчерашната...

Нивото на водата на Охридско езеро се наближува до дозволената минимална кота

Нивото на Охридското езеро од мај до денес е намалено за околу 80 сантиметри. Екологистите предупредуваат дека причина за ова се климатските промени и...

Жител на Велешта палел сува трева и опожарил плевна на соселанец

Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга поднесе кривична пријава против 63-годишниот М.В. од селото Велешта, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Тепачка во обложувалница во Струга, повредено едно лице

Синоќа, околу 21:00 часот, нарушен е јавниот ред и мир во спортска обложувалница, лоцирана на улицата „Владо Малески“ во Струга. – 59-годишниот А.Ж. од струшкото...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!