0.8 C
Struga
Monday, March 25, 2019

Дебрца и Вевчани меѓу општините кои ќе добијат еден милион евра од ЕУ за...

Tриесет мали општини, меѓу кои и Дебрца и Вевчани, и осумте Центри за развој на планските региони со средства од Европската Унија ќе подготвуваат...

Настрада работник во струшки каменолом, колега го прегазил со камион

Рано утрово, околу 08:55 часот, во Полициската станица во Струга било пријавено дека едно лице настрадало во каменоломот лоциран во место викано „Лабунишки ливади“. –...

Драма во казино во Струга: Жител на Велешта со бомба им се заканувал на...

Поради сторени казнени дела „насилство“ и „спречување на овластени службени лица при вршење на службени дејствија“, синоќа, околу 19:30 часот, приведен е 45-годишниот П.К....

Акција во Струга – МВР апси дилери, вмешани се и локални функционери

Министерството за внатрешни работи во соработка со ОЈО за организиран криминал и корупција денеска спроведе мерки и активности за сузбивање на криминална група што...

Прилепчанец нападнат со солзавец и ограбен во Струга – му одзеле 8,8 милиони денари

Вчера, околу 14:20 часот, 26-годишниот Д.З. од Прилеп пријавил дека бил нападнат и ограбен на улицата „Битолски конгрес“ во Струга. – Тој бил физички...

Али Ахмети од Струга: На 30 септември да гласаме за Европска и просперитетна Македонија

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва во росториите на хотел Дрим, оддржа средба пред присутните граѓани, симатизери и активисти на град Струга  во рамките...

Започна чистењето на „Мауцкер“, во најава изградба на фабрика за отпад во нашиот регион

Стартува првата фаза од чистењето на отпадот кај „Мауцкер“. По објавениот повик на Министерството за животна средина за оваа цел се добиени 2,5 милиони...

Средношколец од Струга освои бронзен медал на Светската олимпијада за геонауки во Тајланд

Средношколецот Александар Стојчески од Струга освои бронзен медал на Светската олимпијада за геонауки што се одржа во Тајланд. Неговиот ментор, проф д-р Ивица Милевски од...

Разрешен директорот на КПУ Казнено поправен дом од отворен вид Струга

Владата на одржаната 78. седница го разреши Арменд Шаќири од должноста директор на КПУ – Казнено-поправен дом од отворен вид Струга. Како што соопштија од...

Порибени акумулацијата Глобочица и ревирот Црн Дрим 2

Со порибувањето на риболовните води кои немаат концесионер, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство се грижи за зачувување и заштита на автохтоните видови риби...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!