8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

Од 17-ти ноември почнува авио линијата Виена – Охрид – Виена

Од 17-ти ноември започнува редовната авио линија Виена – Охрид – Виена, на нискобуџетната авиокомпанија Виз Ер. Според најавите од ТАВ Македонија, летови ќе има...

Жител на струшко Корошишта садел Cannabis под пластеници

Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга, до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 52-годишниот М.К. од струшкото село Корошишта. Пријавата е поднесена поради...

Пронајдени 50 килограми марихуана во близина на Граничниот премин Ќафасан

На 11-ти ноември оваа година, околу 19 часот, на зелениот граничен појас во близина на граничниот премин Ќафасан, граничната полиција Регионален центар Запад, пронајде...

Кривична за жител на струшко Велешта кој предизвикал пожар

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело за сторено казнено дело „предизвикување општа опасност“, надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга, до...

Дел од охридската касарна предаден на Општина Охрид

Се оствари еднодецениската заложба на охридската локална самоуправа, дел од поранешната касарна „Михајло Апостолски“ да биде препуштен на користење на град Охрид. На вчерашната...

Нивото на водата на Охридско езеро се наближува до дозволената минимална кота

Нивото на Охридското езеро од мај до денес е намалено за околу 80 сантиметри. Екологистите предупредуваат дека причина за ова се климатските промени и...

ОХРИД: Шеста годишна Дримска конференција – Иднината на Дрим е во нашите раце

Утре во Охрид ќе се одржи шестата Годишна Дримска Конференција, на која граѓаните и организациите од Дримскиот басен ќе ја споделат нивната загриженост и...

Жител на Велешта палел сува трева и опожарил плевна на соселанец

Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга поднесе кривична пријава против 63-годишниот М.В. од селото Велешта, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

ОПШТИНА ОХРИД: Јавна презентација на проектот „Реконструкција на Кеј Македонија“

Во големата сала на општина Охрид, утре напладне ќе се одржи презентација на проектот „Реконструкција на Кеј Македонија“. По обраќањето на градоначалникот на Охрид, проф....

Полицијата заплени 19 мрежи во Охридското и Преспанското Езеро

Во текот на вчерашниот ден, во водите на Охридското и Преспанското Езеро, во два одвоени случаи, полициски службеници пронашле и одзеле вкупно 19 рибарски...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!