-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

Рибата се гуши во каналот, забележани бројни мртви риби (Фото)

Охридските еколози утрово алармираа дека во Студенчишкиот канал во Охрид плашицата се гуши поради недостаток на вода и кислород. – Во каналот „Студенчишта“ утрово се...

(Фото) Крводарителска акција на Муфтивство-Струга

Представници како и имами на Муфтивството Струга, на иницијатива на Исламската верска заедница денес предводени од муфтијата Салим еф. Сулејмани, донираа крв во Заводот...

Детектирани нови 15 дивии депонии во Струга и околината

Во рамки на фестивалот „Аларм за природата 2018“ кој во организација на граѓанското здружение Бивиум се одржа минатиот викенд во автокампот Ливадишта, беа детектирани над...

Образовен ликовен камп „Ванѓел Коџоман“ во Струга и Охрид

Детскиот ликовен центар по 12-ти пат го организира традиционалниот ликовно-образовен камп „Вангел Коџоман“, кој се одржува од 23 до 30 јуни во Струга и...

Бродот „Будимпешта“ се сервисира во каналот „Студенчишта“

На еден ден пред Новата година, вниманието на охриѓани и гостите го привлече транспортот на голем брод во централното градско подрачје. Станува збор за бродот...

Започна постапката за издавање на Охридското Езеро под концесија

Започна постапката за доделување концесија за вршење на стопански риболов на двете риболовни подрачја Охридско и Дојранско езеро. Јавното отворање на понудите од третата постапка...

И Цаноски гласаше со своето семејство

Демократски избори посакува и се разбира треба да има секое едно општество. Се надевам дека денешниве избори и кај нас ќе поминат во демократска...

Овој петок запрашување против комарци во Струга

Во петок, 19-ти октомври на подрачјето на општина Струга ќе се спроведе дезинсекција со цел уништување на комарци. Запреашувањето ќе биде од земја, а ќе...

Фијат Цаноски и ПЕИ се враќаат на политичката сцена, прославувајќи 10 години од своето...

Извори за Дубаи Портал, пренесуваат дека и официјално Фијат Цаноскии и ПЕИ се враќаат на политичка сцена. И покрај внатрешните проблеми кои наназад ги имавме...

Протестен собир на општите матични стоматолози од Охрид

Матичните стоматолози од Охрид денеска јавно го изразија нивното несогласување со новиот договор што им е понуден од Фондот за здравство, притоа истакнувајќи дека...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!