-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

Бродот „Будимпешта“ се сервисира во каналот „Студенчишта“

На еден ден пред Новата година, вниманието на охриѓани и гостите го привлече транспортот на голем брод во централното градско подрачје. Станува збор за бродот...

Градоначалникот Мерко ги посети првите новороденчиња во Струга

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко ги посети првите новороденчиња во Струга во новата 2019-та година. Утрово, градоначалникот Мерко, заедно со заменик министерот за здравство Асим...

Екипите на „Комунално“- Струга го расчистуваа снегот на кејовите и улиците

Во текот на вчерашната ноќ и денешниот ден, екипите на ЈП „Комунално“ од Струга го расчистуваа нападнатиот снег на кејовите и улиците во град...

Започна постапката за издавање на Охридското Езеро под концесија

Започна постапката за доделување концесија за вршење на стопански риболов на двете риболовни подрачја Охридско и Дојранско езеро. Јавното отворање на понудите од третата постапка...

Мистериозниот човек во светлечки костум веќе втор ден вистинска атракција во Охрид (Фото)

Охрид, 1. јануари 2018 (ОХРИДПРЕС) – Мистериозен човек облечен во светлечки костум веќе втор ден е вистинска атракција во Охрид. Граѓаните и бројните гости застануваат...

Две лица повредени во тешка сообраќајка кај Мороишта

На регионалниот пат во близина на селото Мороишта, ноќеска, околу 03:25 часот по полноќ, излетало од коловозот и удрило во бандера патничко моторно возило...

Кривична за стружанец, сторител на тешки кражби

Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга поднесе кривична пријава против 34-годишниот Н.М. од Струга за сторени три кривични дела „тешка кражба“, кривично дело...

Тешка сообраќајка кај Ложани, повредено едно лице

Ноќеска, во 02:50 часот по полноќ се случи тешка сообраќајна незгода на регионалниот пат Струга-Дебар, кај крстосницата за село Ложани. – Во незгодата учествувале патничко...

Жител на Велешта нападнат во Охрид

45-годишниот Ф.И. од струшкото село Велешта, вчера во СВР Охрид пријавил нарушување на јавниот ред и мир, кое се случило на 13-ти декември оваа...

СТРУГА: Уапсени тројца албански државјани и запленети 60 килограми марихуана

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Одделот за криминалистичка полиција, со поддршка на ОСПО, во рамки на зголемените активности на Министерството...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!