8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

Намалено нивото на Охридското езеро

Охридското езеро за околу 80см е смалено нивото од месец мај до сега,кога се искачи на точка од 694 м.н. в. Денешните мерења на...

Ракомет во Струга за помош на Сара и Зоран

Утрешниот ракометен натпревар од Супер лигата помеѓу женските ракометни клубови „Стружанка“ од Струга и „Металург“ од Скопје, ќе има хуманитарен карактер, со цел да...

Охрид доби два полначи за електрични и хибридни возила

Два „Волби“ полначи за електрични и хибридни возила се деновиве поставени на локации во строгиот центар на градот и се очекува наскоро да бидат...

Стопирана или пролонгирана изградбата на новата кружна раскрсница во Општина Струга ?

Иако Општина Струга на 25.05.2018 г. најави дека започнува изградбата на кружна крстосница за регулирање на сообраќајот на регионалниот пат Струга-Дебар, односно во делот...

Од 17-ти ноември почнува авио линијата Виена – Охрид – Виена

Од 17-ти ноември започнува редовната авио линија Виена – Охрид – Виена, на нискобуџетната авиокомпанија Виз Ер. Според најавите од ТАВ Македонија, летови ќе има...

Охрид SOS: АД Електрани на Македонија да ги затвори испустите на Црн Дрим кај...

Од АД „Електрани на Македонија“ да ги затворат испустите на реката  Црн Дрим кај Струга, апелираат од Граѓанската иницијатива Охрид SOS. – Водата во Охридско...

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ од Охрид не овозможија да се донира за Сара,...

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ од Охрид денеска не дадоа помош за Сара Настоска која треба да се лекува во странство, откако на дневен...

Пијан Холанѓанец дивеел во струшкиот пазар

39-годишниот Ф.О.О. од Холандија, вчера, околу 10:40 часот бил приведен во Полициската станица во Струга поради тоа што во алкохолизирана состојба го нарушил јавниот...

ОПШТИНА ОХРИД: Јавна презентација на проектот „Реконструкција на Кеј Македонија“

Во големата сала на општина Охрид, утре напладне ќе се одржи презентација на проектот „Реконструкција на Кеј Македонија“. По обраќањето на градоначалникот на Охрид, проф....

ОПШТИНА ОХРИД:Советувања и обука на производителите за производство на органска храна

Денеска од 18:00 часот во Големата сала на општина Охрид ќе се реализираат советувања и обука на производителите за производство на органска храна, согласно...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!