24 C
Struga
Monday, July 13, 2020

Годинешниов Хаџ организиран само за хаџиите кои живеат во Саудиска Арабија

Годинашниот хаџ ќе се одржи во многу ограничен број и ќе биде обезбеден само нза аџии што веќе живеат во Саудиска Арабија, соопшти саудиското...

Претседателот на Чеченија, Рамзан Кадиров, го честита празникот Рамазан Бајрам

Претседателот на Чеченија (Chechenya), Рамзан Кадиров (Ramzan Kadyrov), по повод празникот на Рамазан Бајрам, им се обрати на муслиманите. Тој преку видео клип снимен...

Честитка од израелскиот претседател, по повод Рамазан Бајрам

Израелскиот претседател Реувен Ривлин (Reuven Rivlin) и други истакнати личности излегоа на социјалните мрежи овој викенд да ги поздрават израелските муслимани со честитка за...

Владимир Путин упати честитка по повод Рамазан Бајрам и ги пофали муслиманите во Русија

Претседателот на Русија (Russia), Владимир Путин (Vladimir Putin), упати порака по повод Рамазан Бајрам (Ramadan Bayram): „Одбележувајќи го крајот на светиот месец Рамазан и постот...

Ни замина уште еден Рамазан, да ја отвориме вратата и посакаме добре дојде на...

Ни замина најдрагиот мусафир, најубавиот месец, месец Рамазан.Месец во кој иншАллах Возвишениот Аллах ќе ни ги опрости гревовите, укабули сите наши ибадети и дови. https://streamable.com/pc2x1c Facebook:...

Словенија-Сежана: Нашиот сограѓани еф.Шабан Ќазимоски со видео во „Зборот на имамот“

Поради прогласената епидемија во Република Словенија предизвикана од вирусот Корона-вирус КОВИД-19, Исламската заедница на Словенија донесе одлука по пат на видео пораки да се...

Муслиманите Лејлету-л-Берат го обележаа во своите домови

Муслиманите од целиот свет вечерва го обележија Лејтлт-л-берат, ноќ на опростот, судбината и желбите. Мубарек Ноќ до Лејлет-Л-берат настапи со Акшам намазот, и е предвесник...

Саудиска Арабија апелира на привремено одложување на резервациите за годинешниов хаџ

Саудиска Арабија побара од муслиманите што планираат да одат во Хаџ оваа година привремено да го одложат процесот на резервации во услови на неизвесност...

Муезин заплакал додека ги повикувал верниците намазот наместо во џамија да го извршат дома

Муезин кој денес во една џамија во Кувајт започнал да проучува езан почнал да плаче додека ги повикувал верниците да се молат, но наместо...

(Видео/Фото) Во јуни свечено отварање на џамијата во Љубљана

Работите на Исламскиот културен центар со џамијата во Љубљана се завршени и официјално во јуни ќе биде отворена, потврди генералниот секретар на Исламската заедница...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!