4 C
Struga
Thursday, October 22, 2020

Утре (понеделник) ни доаѓа новата Хиџретска 1440 година

Неизмерната благодарност му припаѓа на Возвишениот Аллах, Господар и Створител на сите светови, Милостив, Семилостен, Владетел на Судниот ден и нека е Аллаховиот благослов...

Русија/Москва се подготвува за Курбан Бајрам: Уште три простори за кланање бајрам-намаз

Московските власти обезбедија уште три дополнителни простори соби за утринската молитва на муслиманските верници за Курбан Бајрам на 21-ви август. Покрај четирите големи градски џамии,...

(Фото/Видео) АБУ ДАБИ: Џамијата на шеик Зајед, бисер на среде пустина

Имајќи ја во предвид посетата на Дубаи Портал на Обединетите Арапски Емирати, не можевме да ја замислиме нашата посета на Абу Даби без претходно...

(Фото) AНТАЛИЈА: Наскоро отварање на џамија каде ќе може да клањаат 15.000 верници

Џамијата во рамките на кампусот на универзитетот Акдениз во Анталија треба да биде завршена до крајот на годината, а во верската зграда и нејзиниот...

На стадион во Чикаго бајрам-намаз клањаа 25.000 верници

На стадионот "Тојота Парк" во американскиот град Чикаго околу 25.000 луѓе клањаа Бајрам-намаз. Верниците, кои се собраа од раните утрински часови на стадионот, бајрам намаз...

МУБАРЕК / Со акшам утре настапува Мевлуд месец – Месецот на раѓањето на пратеникот...

Муслиманите од целиот свет ќе го прославуваат мубарек месецот на раѓањето на последниот пратеник Мухамед а.с. кој започнува утре со акшам.(9.11.2018)г. Мухамед а.с. е роден...

Ирската пејачка Шинед О Конор премина во Ислам

Ирската пејачка Шинед О Конор објави дека се откажала од Католицизмот и преминала во Ислам со што го промени своето име во Шухада Давит,...

Во тек е изградба на најголемата џамија во Европа

Ејуп Султан Џамијата во Стразбур, чија камен тенелник беше поставен во октомври оваа година, ќе биде завршена во рок од три години и ќе биде...

Индонезија: Најголемиот Куран на светот испишан на дрвени плочи

АНКАРА (AA) - Најголемиот Куран на светот испишан на дрвени плочи е изложен во Индонезија и привлекува големо внимание кај туристите кои ја посетуваат...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!