4 C
Struga
Thursday, October 22, 2020

Муезин заплакал додека ги повикувал верниците намазот наместо во џамија да го извршат дома

Муезин кој денес во една џамија во Кувајт започнал да проучува езан почнал да плаче додека ги повикувал верниците да се молат, но наместо...

(Видео/Фото) Во јуни свечено отварање на џамијата во Љубљана

Работите на Исламскиот културен центар со џамијата во Љубљана се завршени и официјално во јуни ќе биде отворена, потврди генералниот секретар на Исламската заедница...

Свеската на Тони Блер, Бут, која го избра исламот: „Турција на Европа и дава...

Свеската на Тони Блер, поранешниот премиер на В. Британија, новинарката и активистка Лорен Бут, ќе продолжи да го живее својот живот како истанбулка, пишува...

Во јуни свечено отварање на џамијата во Љубљана

Џамијата во Љубљана официјално ќе биде отворена во јуни годинава, потврдено е на неодамнешната средба меѓу премиерот на Република Словенија Марјан Шарец и муфтијата...

Фондација Зекат – Октиси: Седмични и исламски предавања

Во рамките на својата план програма, која се однесува на збогатување на активностите на Фондацијата Зекат-Октиси, покрај сите предвидени хуманитарни активности, од вчера оваа...

(Фото) Отворена најголемата џамија во западниот дел на Африка

Џамијата"Massalikul Jinaan" отворена беше со кланање на џума намаз, на која присуствуваа десетици илјади верници од целата земја, многумина не можеа да влезат во...

Новата Хиџретска година настапува на 31.август, денот на Ашуре на 9.септември

Новата (Хиџретска 1441 год) според муслиманскиот календар настапува на 1-ви Мухарам, кој оваа година паѓа на 31 август. "Муслиманскиот календар е лунарен, и годината од...

Во Скопје се врати првата група аџии

Првата група аџии од Северна Македонија се врати од светите места, откако го исполнија еден од петте столба на исламот, аџилакот, јавува Anadolu Agency...

Во текот на хаџот во Мекка испорачани 41 милион м3 вода и 4.715 KW...

Принцот Калид Ал-Фајсал, советник на чуварите на двете свети џамии и гувернер на Мека, соопшти дека 350,000 работници и 35.000 доброволци биле ангажирани за...

Прекрасни фотографии од Москва: Блиску 200.000 муслимани клањаа Курбан Бајрам кај Големата џамија

По повод Курбан Бајрам, прекрасни фотографии ни доаѓаат од преубавата голема џамија во Москва каде илјадници муслимани имаа можност да клањаат Бајрам Намаз. По наредба,...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!