4 C
Struga
Thursday, October 22, 2020

(Фото) AНТАЛИЈА: Наскоро отварање на џамија каде ќе може да клањаат 15.000 верници

Џамијата во рамките на кампусот на универзитетот Акдениз во Анталија треба да биде завршена до крајот на годината, а во верската зграда и нејзиниот...

(Фото/Видео) АБУ ДАБИ: Џамијата на шеик Зајед, бисер на среде пустина

Имајќи ја во предвид посетата на Дубаи Портал на Обединетите Арапски Емирати, не можевме да ја замислиме нашата посета на Абу Даби без претходно...

На стадион во Чикаго бајрам-намаз клањаа 25.000 верници

На стадионот "Тојота Парк" во американскиот град Чикаго околу 25.000 луѓе клањаа Бајрам-намаз. Верниците, кои се собраа од раните утрински часови на стадионот, бајрам намаз...

„Халкбанк“ организираше ифтар во Скопје

„Халкбанк“ АД Скопје, по повод месецот на постот Рамазан, организираше ифтар во Скопје, јавува Anadolu Agency (AA). На ифтарот присуствуваа амбасадорката на Република Турција во...

Ребиу-л-Евел месец на оживување на суннетот на Мухаммед а.с

Подгорци. 29.11.2017 г. По повод предстојниот роденден на пејкамберот Мухаммед а.с 12-ти Ребуи-л-евел, вечерва во просториите на Подгоречката џамија се оддржа пригодна свечност, каде...

(Фото/Видео) Мекка и Медина ќе ги пречекаат и нашите Хаџии

Еден од петте исламски темели врз кои се потпира исламот е хаџот, имајќи го во предвид ваквиот исламски пропис, жителите на нашите околни населби,...

ВИДЕО: За оние кои не разликуваат ИСИЛ од Ислам

Маестрално објаснување на разликата меѓу ИСИЛ и Ислам, направил саудскиот министер за надворешни работи, Адил Џубејр на неодамнешната минхенска безбедносна конференција од 12 февруари...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!