КУАЛА ЛУМПУР, 29 јануари, 2018 година (ВАМ) – Малезиско – ОАЕ хуманитарен авион полета од Куала Лумпур на патот кон кампот во  Cox’s Bazar, Бангладеш, кој носел помош за Рохингја бегалците, како дел од заедничките напори на ОАЕ и Малезија да им помогнат на бегалците.

Калид Ганем Ал Гаит, амбасадор на ОАЕ во Малезија, Мохамед Наџиб Тан Абдул Разак, малезиски премиер и Хишамудин Хусеин, министерот за одбрана на Малезија и министерот за специјални функции при Кабинетот на премиерот и началникот на Генералштабот, присуствуваа на заминувањето на авионот.الإمارات تواصل جهودها الإغاثية لمساعدة لاجئي الروهينغا /2/

Како дел од директивите на претседателот Неговото Височество Шеик Калифа бин Зајед Ал Нахјан, Обединетите Арапски Емирати понудија хуманитарна помош, вклучувајќи храна и основни резерви, за да ги олеснат страдањата на бегалците Рохингја во Бангладеш, преку Емирати Црвената полумесечина, ЕРС и помош за помош која ја нуди Фондацијата Калифа бин Зајед Ал Нахјан до бегалците Рохингја во Малезија, во вредност од 1 милион американски долари.

Потпретседателот, премиерот и владетел на Дубаи, Неговото Височество Шеик Мохамед бин Рашид Ал Мактум, во октомври нареди испраќање на авион натоварен со итна помош, како и обезбедување на дополнителна помош за обезбедување на основните потреби на повеќе 7.600 бегалски семејства.

Опремување на болницата во  Cox’s Bazar исто така се извршува според директивите на Неговото Височество Шеик Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, принцот од Абу Даби и заменик-врховен командант на вооружените сили на Обединетите Арапски Емирати, за да обезбедат медицинска опрема, амбулантни возила, спортски возила, мобилни клиники и други основни материјали.

Болницата беше отворена вчера во Бангладеш со која ќе олеснат страдањата на бегалците Рохингја, во согласност со директивите на мудрото раководство.

WAM / Nour Salman / Tariq alfaham

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име