Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман изјави дека Израел е подготвен за целосна инвазија на соседниот Либан во случај на избувнување на вооружен конфликт.

Неговиот коментар доаѓа во време на се полоши односи меѓу Тел Авив и Бејрут, а Израел е особено нервозен поради зголеменото присуство на Иран во Сирија, а тоа де факто значи и во Либан.

“Дури и ако тоа не се случи, ние мораме да бидеме подготвени за копнена офанзива, но ако тоа се случи, Израел ќе ја изврши таа операција во полна сила”, изјавил Либерман, додавајќи дека Израел во случај на конфликт се подготвува за голема и брза операција што со цел да се елиминира противникот за кратко време.

Осврнувајќи се на Втората либанска војна (конфликт со Хезболах), тој рекол: “Нема да се повтори тоа да во случај на војна израелските граѓани во Тел Авив да седат во засолништа во Либанците во Бејрут на плажите – ако избие војна сите ќе бидат во засолништа”.

Извор:Advance

 

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име