Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги обвини унгарскиот милијардери од еврејско потекло, Џорџ Сорос, дека организираат кампања на протести против израелскиот план за депортирање на илјадници африкански имигранти.

“Џорџ Сорос ги финансира протести”. Обама депортираше два милиони имигранти, и никој не рече ништо”, изјавил Бенјамин Нетанјаху на сесијата на израелската влада, објавија израелските медиуми.

Весник потсетува дека унгарскиот премиер Виктор Орбан минатата година водел кампања против Сорос, обвинувајќи го за користење на неговото богатство, моќ, влијание и мрежа на невладини организации за населување на милиони мигранти во Унгарија и Европската унија.

АП известува дека околу 40.000 мигранти, речиси сите од нив од Еритреја и Судан, пристигнале во Израел во последниве години, бегајќи од опасност и барајќи нови можности за живот.

Извор:RSA

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име