eu-parlament

Заради навреда на колега, сменет потпретседателот на ЕП

Европскиот парламент (ЕП) денеска го отповика  пратеникот Ришард Чарнеск од Полска од потпретседателската функција, откако неговиот колега од опозициската посла картија Рожу туна го нарекол соработник со нацистите.

За негова смена гласа 447 пратеници, додека 196 беа против, објави АП.

Чарнеск, еден од 14-те потпретседатели на ЕП, останува член на парламентот во Брисел, кој ја претставува владејачката полска Право и правда.

Тој на својот колега пратеник во ЕП од полската опозициска партија Граѓанска платформа Рожу Туна го нарекол “šmalcovnik”, што е навредлив термин за Полјаците.

По гласањето во ЕП, Чарнеск рекол дека неговата одлука да биде сменет е “анти-полска”, додавајќи дека не жали што ја бранел Полска од опозициските полски политичари кои ја критикуваат својата земја во странство.

ЕП во изјава негираше дека одлуката била “насочена против Полска”.

Извор:cdm
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− 8 = one