libija-xamija

Либија: Бомбашки напад на џамија. 1 лице загина 37 повредени

Во две поврзани експлозии денес во џамија во градот Бенгази на истокот на Либија убиен е еден верник, а 37 ранети, пренесува ројтерс, а потврдуваат локалните медицински служби.

Од воени извори, агенцијата дознава дека бомбите биле активирани си помош на мобилен телефон за време на молитвата во мала џамија во регионот Маџури.

Потсетуваме  дека пред две недели во две поврзани бомбашки напади во истиот град загинаа 35 лица.

Се наведува дека вториот по големина град во Либија е под контрола на Либиската национална армија (ЛНА) на чело со Калиф Хафтар, со седиште во источниот дел на земјата, и дека ЛНА се борела во медитеранскиот град против исламистите поврзани со ИСИЛ и Ал Каеда како и други противници во средината на минатата година.

Ројтерс потврдува дека Хафтар е можен кандидат за либиските национални избори, кои би можеле да се одржат кон крајот на оваа година и изгради репутација за стабилизирање на Бенгази и животната средина, и ветувањата дека ќе ја спречи анархијата која уследи откако пред седум години со помош на НАТО од власт беше срушен Моамер ел Гадафи.

 

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


one + 5 =