hong kong

(Фото) Трагедија во Хонг Конг: Се преврте автобус, 18 загинати 50 повредени

Двокатен автобус се преврте во Хонг Конг, при што 18 лица загинаа, а речиси 50 биле повредени, изјавија официјални лица.Uzrok nesreće najvjerovatnije neprilagođena brzina  FOTO: Twitter

 

Причина за несреќата најверојатно е неприлагодена брзина

Автобусот превезувал гледачи и работници од коњска трка и истиот се превртел во регионот на Хонг Конг, објави Би-Би-Си.

Извештаите сугерираат дека автобусот се движел со неприлагодена брзина. Некои од патниците успеале да се извлечат од автобусот, додека на други им помогнале пожарникари кои морале да го сечат автобусот.

Image result for Hong Kong bus accident
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− two = 2