izraelski-soboren avion

ЈАСНА ПОРАКА / После инцидентот во Сирија, Америка го подржува правото на Израел на одбрана

Америка во целост го поддржува правото на Израел да се брани од закани, соопшти денес Пентагон.

Израел претходно соопшти дека цгаѓале 12 ирански и сириски цели во Сирија, вклучувајќи ги и сириските противвоздушни системи.

“Министерството за одбрана на САД не учествуваше во оваа воена операција, Израел е нашиот најблизок сојузник во регионот, а ние целосно го поддржуваме нивното право на одбрана од закани по територијата и народот”, изјавил портпаролот на Пентагон.

Израелските авиони отвориле цели во Сирија откако над Израел беше соборени иранско беспилотно летало беше.

Исто така, сириската армија во текот на денот потврди  дека ја погодила израелски авион Ф-16, кој се урна во северен Израел. Израелската армија соопшти дека Ф-16 се урна за време на мисијата против иранските дронови во Сирија, каде што иранските сили се борат на страната на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Се додава дека Вашингтон ја дели загриженоста на многумина во регионот заради дестабилизирачките активности на Иран, кои се закани за меѓународно море и безбедноста.

Извор:Klix
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ 9 = seventeen

%d bloggers like this: