Во писмото што лично го напишал, севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун го повикал Јужнокорејскиот претседател Моон Јае Ин во посета на Пјонгјанг на третиот Меѓукорејски самит.

Писмото на претседателот на Јужна Кореја во саботата му го врачила најлмадата сестра на лидерот на Северна Кореја, Ким Јо Јонг, која рекла дека нејзиниот брат побарал од Моон да го посети Пјонгјанг “што е можно поскоро”.

“Додека му го давала од писмото Ким Јонг Ун, специјалната пратеничка Ким Јо Јонг усмено го пренела поканата од претседателот Ким Јон Ун  да го посети северот според него во најсоодветно време, велејќи дека лидерот на Северна Кореја е подготвен да разговара со претседателот Мони Јае “, изјавил на прес-конференција портпаролот на Јужна Кореја Ким Еуи Кјео.

Писмото на Ким Јонг Ил, исто така, содржи и”желба за подобрување на меѓукорејските односи”.

Претседателот на Јужна Кореја ветил дека ќе го посети ПјонгјангKoreja olimpijada

ФОТО – Ким Јо-Јонг во официјалниот дел од средбата во Сеул и ракување во текот на отворањето на Олимписките игри со претседателот на Моон Јае Ин.

Јужнокорејскиот претседател ја прифатил поканата на севернокорејскиот лидер и ќе го посети главниот град на соседната земја Пјонгјанг, откако ќе бидат направени потребните подготовки. Според портпаролот на Моон, одговорот на поканата бил “Нека се случи тоа штом ќе се создадат услови”.

Моон Јае Ин, исто така, ги повика властите во Пјонгјанг да започнат дијалог со САД. Покрај тоа, две Кореи се согласиле да продолжат билатералниот дијалог за да ги подобрат своите односи.

За време на свечената церемонија на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгганг, Ким Јонг-н, Ким Јо Јонг, се ракуваше со јужнокорејскиот претседател Моон јаи Ин.

Ким Јо Јонг е најмладата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и првиот заменик-директор на Одделот за пропаганда и агитација на Севернокорејската работничка партија и пристигна во петокот во Јужна Кореја. Видеото се појави на интернет, на кое можете да видете дел од добредојдето со кое Ким Јо Јонг, најмладата ќерка на покојниот лидер Ким Јонг Ил, е пречекана од властите на јужниот сосед.

Претходно во четвртокот, јужнокорејските власти објавија дека Ким Јо Јонг ќе биде придружувана од висока севернокорејска делегација, составена од 22 функционери, предводени од лидерот на номинираниот Ким Јонг Нам, и ќе останат на територијата на Јужна Кореја до 11-ти февруари.

ВИДЕО: Ким Јо Јонг во официјалниот дел од сеулскиот состанок и ракување во текот на отворањето на Олимписките игри со претседателот Моон Јае.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име