Синоќа рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговарал со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

На официјалната страница на Кремљ објавена е кратка изјава во која се наведува дека рускиот претседател го повикал Израел да се воздржи од какви било активности што би можеле да доведат до ескалација на тензиите во регионот.

“Се разговарало за ситуацијата заради активностите на израелските воени авиони кои извршија ракетни напади врз цели во Сирија. Руската страна соопштила да се избегнуваат било какви чекори што би можеле да доведат до нов бран на опасност за сите конфликти во регионот “, се вели во изјавата на Кремљ, и во која со ниту еден збор не се споменува уривањето израелскиот авион Ф-16 од страна на сириската противвоздушна одбрана.

Што всушност се случило и колку штета било направено на 12 цели што Израел ги одредил да ги ракетира не е познато.

Всушност, нема докази, снимки или фотографии од последиците од израелскиот бран на одмазда, кој подоцна бил пофален од страна на Бенјамин Нетанјаху на израелската телевизија.

Со оглед на фактот дека денеска владее молк за овој инцидент, потсетуваме на вчерашната дезинформација што ја рашири интернетот, што доведе до јавна конфузија во обидот да се открие што се случува.

Откако Израелците соборија иранско беспилотно летало за кое тие сметале дека представува закана за нивните сили на окупираниот Голан започнаа со напади врз базата Т-4 во близина на Палмира, каде што, според израелските воени претставници,Иранските Кудс сили распоредиле  дронови за напад врз еврејската земја.

Меѓутоа, ова е официјалната верзија на војската на израелскиот режим, која е доведена во прашање пред се заради фактот дека во самиот центар на Сирија, уште од времето кога базата Т-4, Палмира и сите околни области беа исчистени од терористи од “Исламската држава”, овој воен објект исто така се користел и се уште го користат  руски војници, медицински персонал, пиротехничари и хуманитарни работници. Никој не негира дека таму имало беспилотни летала, ама оние што се користеле за елиминирање на терористичките групи кои по поразот на “калифатот” се движат низ сириската пустина.

oboreni izraelski f-16ФОТО – Израелски соборен авион Ф-16

Проверени извори потврдуваат дека  на 10-ти февруари, израелски авиони нападнале неколку подрачја во Сирија и дека сириската против-воздушна одбрана срушила една Ф-16. Всушност, во нападот учествувале два авиони  F-16I Sufa и F-15 Baaz. Користејќи се со ракетниот систем за против воздушна одбрана S-125 “Печора-2М”. Ф-16 бил погоден, додека пилотите успеале да се катапултираат и да паднат на “безбедно”. Имено, тие паднале во област контролирана од израелската армија, но еден пилот е во тешка состојба.

Израелскиот авион беше соборен и паднал во регионот Ал-Џалил во северниот дел на Палестина, погоден од единицата на сириската против-авионска одбрана близу Quneitra. Од израелските проектили соборени се оние кои биле усмерени на критичните цели, а не биле гаѓани оние кои не би причиниле никаква штета на подрачјето на Сирија.

Аеродромот “Бен Гурион” во Тел Авив беше затворен, а сирените се заслушнале на целата Голанска висоравнина и Галилеја. Веднаш по соборувањето на авионот, Израелците започнале со бран на “одмазда” и ги нападнале позициите на сириската армија во јужниот дел на земјата. Сириската противвоздушна одбрана успеал да го спречи нападот и моментално нема никакви докази за уништување на декларираните цели.

Ова е чудно, бидејќи на страната на Твитер на израелската армија @IDF можете да видите фотографии од возила за управување со дрон,базата Т-4, “ирански” беспилотни летала, уништување на еден од нив, но нема објава за погодените цели во одмазда.

Izraelske zračne snageФОТО: F-16I Суфа

После се, израелските власти ја повикува Русија да помогне во намалувањето на тензиите на границата со Сирија, што се случи после итниот состанок на израелскиот премиер, министерот за одбрана и другите високи израелски функционери.

Елијах Ј. Магниер, кој се смета за веродостоен извор, се обидол да протури информации дека израелските авиони биле гаѓани со ирански проектили “Шахин” од системот “Мерсад“, што за прв пат беше објавено од израелската пропагандна машинерија.

Но, одбранбениот систем “Мерсад” е ирански напреден систем од краток и среден домет развиен во 2010 година. Користи проектили “Шахин“, кои се домашна надградена верзија на американски ракети “МИМ-23 Хоук”. “Шахин” всушност е иранска копија на американските “Хоук” системи и заради тоа тие не се некомпатибилни со сириската или советско-руската мрежа на противвоздушна одбрана.

Сето ова се случува неколку часа откако сириската армија ги уништи последните преостанати терористички групи во   провинциите Хама и Алепо, ликвидирајќи ја во многу краток рок терористичка енклава од 1.100 квадратни милји со 500 опкружени терористи, дел од “исламската држава”.

Главната команда на сириската армија објави дека уништувањето на терористите и нивните сојузнички групи во таа областа, вклучувајќи ги и Ханасер, Алепо, Синџар и Синах, е завршено.

Pechora 2M

ФОТО: С-125 “Печора-2М”

Нешто порано беше објавено дека американската авијација извршила напади врз сириската армија во областа Табија и Кашам, во близина на Деир Ез-Зора.

Прво, убиени се повеќе 100 сириски војници беа, подоцна станало збор за припадници на НДФ милициите, потоа племенски борци, и на крај нападот бил спроведен на групата на руска приватна воена компанија, “Вагнер“, која тука во нападот на американските сили загубила 100-150.

Последна верзија на страницата на Телеграм ја објави сатиричната страница “War Gonzo”, а бројни портали и некои агенции ја цитираат страницата како “веродостоен извор” и ја потврдија “смртта на повеќе од 100 руски платеници во Сирија”.

Сепак, вкупната пропаганда исчезнува кога командантот на американските сили Џејмс Матис ја коментирал ситуацијата.

Беше објавено дека американските воени авиони, повикани од американски војници, спровеле воздушни напади врз сили кои напредувале, ги уништувајќи им двата тенкови, повеќето артилериски оружја, при што загинале најмалку 100 борци и ги принудувајќи ги останатите брзо да се повлечат “.

Дамаск потврди “40 жртви, меѓу кои име убиени и повредени“

Самиот Џејмс Матис изразил сомневање за сè што наводно се случило во Деир Ез-Зора, нарекувајќи го целиот настан “збунувачка ситуација”. Лидерот на Пентагон не можел да даде било какво објаснување “зошто владините сили ја напаѓаат базата на сириските демократски сили”, односно на Курдите кои се во злужба на Пентагон во тоа подрачје на Сирија.

“Зошто велам дека е збунувачко? Не знам зошто би нападнале таму. Сили кои таму ни се познати. Очигледно, Русите знаел “, рекол Матис, додавајќи дека иако не знае ништо за нападот,” дека американскиот одговор е оправдан, бидејќи бил самоодбрана и САД секогаш имаат право да се заштитат “.

“Ние не влегуваме во сириската граѓанска војна. Ние сме таму за да се бориме против ИСИЛ, тоа го праве овие единици. Зошто одлучиле да го започнат овој напад, ќе мора да ги прашате нив. Ние не знаеме “, со овие зборови објаснил Матис, и за него необјасниво, иако за американскиот министер за одбрана ова е делумно необична ситуација да не знае што прави неговата армија на теренот, особено ако тоа може да предизвика  конфликт од поголеми размери.

Од друга страна, сириската влада вели дека никогаш немало операција од страна на сириската армија и нејзините сојузници против териториите окупирани од СДФ, туку само операција против инфилтрација на групи или поединци од “исламската држава” во област контролирана од владата во провинцијата Деир Ез-Зор.

Стравовите на САД  премногу да не се инволвираат во конфликтот во Сирија се зголемува. Американскиот сенатор Тим Каин, член на Комитетот за надворешни работи и вооружени сили, го критикуваше овој американски напад.

“Искрено ми е драго што ниту еден американски или коалициски борец не е повреден во тој напад, јас сум длабоко загрижен од администрацијата на Трамп, која намерно влегува во голем конфликт без јасни цели и без согласност на Конгресот”, рече сенаторот Тим ​​Каин.

Треба да се напомене дека најмалку неколку наводни  “слободни новинари” во Сирија, еден наводно “руски дописник” и добро познат американски платеник,овој напад толку го преувеличил “информирајќи ја јавноста во реално време” врз основа на изјавата на неименуван офицер на Централната команда на САД (CENTCOM) која никогаш не ја коментирала операцијата “Inherent Resolve”, бидејќи тоа е задача на портпаролот на Коалицијата, полковник Рајан Дилон.

Овој напад, од непознат опсег, дел е од психолошка војна и ширење на дезинформации. Лажниот “руски дописник” отишол толку далеку што рекол дека во американскиот напад “биле убиени 130 руски платеници од групата “Вагнер”. Два часа претходно на Твитер објавил информации дека сириските сили треба да ги нападнат целите што силите на СДФ окупирале во регионот, со што непотребно ги збуни сириските воени сили. После сето тоа, блогерите на “War Gonzo” на Интернет објавуваат “транскрипт од разговори” на везист платеник на групата “Вагнер“, кој “потврдува дека единиците на оваа руска приватна воена компанија изгубиле стотици луѓе”.

Овие три случаи се доказ за тоа со колкава опрезност треба да се пренесуваат информации од “извори” на Твитер, слободните новинари кои во реално време известуваат од Сирија, иако се некаде во Европа, САД и најблиските во монархиите во Заливот или во Бејрут. Сириските власти треба да обрнат поголемо внимание на оние кои се претставуваат како пријатели на сирискиот народ и добро проверат нејасните методи и цели на сите кои известуваат “од сириската територија”, бидејќи ваквата пропаганда многу лесно може да доведе до голем регионален конфликт, можеби конфронтација меѓу американските и руските сили.

Во меѓувреме, она што може да се потврди е ликвидацијата на лидерот на Ал-Нусра Фронт, Абу Јаман, кој бил убиен со петмина негови телохранители во Џиср Ал-Шугур во провинцијата Идлиб. Биле убиени од страна на дезертери од истата терористичка организација.

Во најблиското подрачје, на северна Сирија, соборен е турскиот хеликоптер, Агуста / ТАИ Т-129Б АТАК, од страна на курдските сили на ЈПГ во Ал-Кудах во провинцијата Раџо, северозападно од Африн. При што загинаа двајца турски пилоти. Ова е она што може да се потврди, додека извештаите за “воените репортери”, кои на Твитер објавуваат стотици илјади милји далеку од Сирија, треба да се земат со голема резерва и да се споредат со официјалните извори на неколку актери во сирискиот конфликт.

Helikopter Agusta/TAI T-129B ATAKФОТО: Агуста / ТАИ Т-129Б АТАК хеликоптер

Извор:logicno

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име