zaev turcija

Премиерот Заев ја започна официјалната посета на Анкара

Премиерот на Република Турција Бинали Јилдирим денес се сретна во Анкара со македонскиот колега премиерот Зоран Заев, пренесува Анадолу Агенцијата.

Шефот на македонската влада допатува во офиицјална посета на Анкара, а турскиот колега Јилдирим му приредил свечен дочек со најголеми државни почести.

После интонирањето на националните химни и официјалниоѕ дел од приемот, премиерот Јилдирим и Заев го започнале билатералниот состанок во палатата Чанкаја, а потоа ќе присуствуваат и на состанокот со проширената делегација на двете земји.

Јакнењето на билатералните односи и регионалните теми ќе бидат на дневен ред од средбата на Заев со турските представници.

Исто така подоцна се очекува премиерот Заев да одржи средба и со Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


6 − one =