zaev-erdogan1

Средба на турскиот претседател Ердоган со премиерот Заев

Премиерот на Р. Македонија, Зоран Заев, беше примен од страна на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, во Претседателскиот комплекс во Анкара, јавува Anadolu Agency (AA).

erdogan-zaev

Средбата меѓу Ердоган и Заев траеше околу еден час и беше затворена за медиумите.

Премеирот Заев престојува во официјална посета на Р. Турција. Тој денес беше пречекан од страна на турскиот премиер, Бинали Јилдирим, со кого одржа тет-а-тет средба, по која беше одржана и меѓуделегациска средба. Потоа двајцата премиери одржаа заедничка прес-конференција.

Јилдирим, организираше свечен ручек во чест на премиерот Заев.

Во рамките на посетата на Р. Турција Заев се состана и со претседателот на Големото народно Собрание на Турција, Исмаил Кахраман.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


× 1 = nine