d1

(Фото) 15.000 учесници на годишната “Прошетка за образование“

Дубаи, 16 февруари 2018 година (WAM) – 15.000 членови на заедницата на Обединетите Арапски Емирати учествуваа денес (петок) во 9-тото издание на годишната Прошетка за образование 2018 организирана од Dubai Cares, дел од Глобалната иницијатива на Мохамед бин Рашед Ал Мактум.

Image may contain: outdoor

Иницијативата за ангажирање на заедницата, која е во согласност со Годината на Зајед 2018 година, се одржа во солидарност со милиони деца и млади луѓе во земјите во развој кои патуваат или пешачат повеќе од 3 километри секој ден за да стигнат до училиште. Споредено со претходните години, овогодинешната прошетка забележа зголемување на учеството меѓу корпорациите и образовните институции во ОАЕ.

Коментирајќи за одѕивот на оваа година учество на Dubai Cares “чекори за образование“, Тарик Ал Гург, главен извршен директор во Dubai Cares, изјавил: “Ние сме крајно импресионирани од исклучителната поддршка што членовите на заедницата на Обединетите Арапски Емирати продолжуваат да демонстрираат кон благородна причина што ја поддржуваме . Искрено им се заблагодаруваме на нашите партнери, спонзори, волонтери, поддржувачи и локални власти кои континуирано ја поддржуваат  Dubai Cares. Големата поддршка што ја добиваме од сите страни на Обединетите Арапски Емирати сигурно ќе ни помогне да го прошириме опсегот на нашата напорите да се стигне до што е можно повеќе деца и млади луѓе во земјите во развој “.Image may contain: 3 people, people smiling, people standing and outdoorImage may contain: outdoor

Ниноша Мендоза, кој учествуваше во овогодинешната прошетка, рече: “Беше прекрасно да се види дека многу семејства и пријатели се здружија за да ја поддржат важната причина за која сме тука денес. Има силно чувство за заедница што ги поврзува луѓето од Дубаи и Обединетите Арапски Емирати, за кои Дубаи се грижи и успеа да влезе во сите нас да направиме разлика во овој свет “.

Извор:WAM / Rasha Abubaker
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


9 × = eighty one

%d bloggers like this: