sudiri italija

Жестоки судири на полицијата и антифашистите во Италија, седум лица повредени

Во судир со италијанската полиција и неколку стотина антифашистички демонстранти во Болоња повредени се седум лица, соопштила полцијата.

До судир дошло кога демонстрантите се обиделе да го оневозможат планираниот состанок на крајната екстремно десничарска партија на Новите сили на Роберт Фиоре, пренесува Анса.

Полицијата употребила солзавец, водени топови и палки за да ги спречи демонстрантите да го пробијат кордон, во таа прилика биле повредени шест демонстранти и еден полицаец.

Лидерот на Новите сили успеал да им се обрати  на мал број поддржувачи зад транспарентот  “Италија на Италијанците”, соопшти АП, додавајќи дека Фиоре зборувал пред неколку десетици луѓе.

Протестите, организирани од синдикатите и социјалните активисти, уследиле заради стравот од обновување на неофашистичкото расположение во Италија пред парламентарните избори.

Серија антифашистички протести минатиот викенд биле организирана низ цела Италија заради расистички напад врз африканските мигранти во градот Мачерата, каде што маж со огнено оружје ранил шест Африканци.

Во март во Италија ќе се одржат парламентарните избори а кампањата е обележана со зголемување на тензиите поради присуството на мигранти. Нивниот број во Италија се зголеми во текот на изминатите неколку години за неколку стотици илјади, а многу од нив доаѓаат од Африка.

Извор:cdm
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


five − 1 =

%d bloggers like this: