Erdogan-Putin

Ердоган и Путин согласни во продолжување на соработката во борбата против тероризмот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска разговарал со рускиот претседател Владимир Путин. Неименуван извор од канцеларијата на турскиот претседател изјавил дека Ердоган и Путин се согласиле да продолжат со тесна соработка и координација во борбата против тероризмот.
Претседателите разговарале и за голем број билатерални и регионални прашања, вклучувајќи ја и ситуацијата во Сирија, со посебен акцент на процесот на воспоставување на контролни пунктови за следење на усогласеноста со договорот за деескалациј на Идлиб.
Ердоган, исто така, го информирал Путин за текот на операцијата “Маслиново гранче”, која турските сили ја спроведуваат за да ги неутрализираат терористите во сирискиот граничен регион Африн.
Извор:Vijesti /AA)Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


× 5 = thirty five

%d bloggers like this: