kijev protesti

Илјадници граѓани на улиците на Кијев, се бара смена на Порошенко

Неколку илјади поддржувачи на поранешниот грузиски претседател Михаил Сакашвили излегле во Паркот Тарас Шевченко во украинскиот главен град Киев и повикаа на разрешување на украинскиот претседател Петро Порошенко, објавија локалните медиуми.

Организаторите на собирот објавија денес дека околу 3.000 луѓе се собрале во Паркот на Тарас Шевченко.

Најголемиот поддржувач на Сакашвили, Дејвид Сакварелидзе, изјавил дека поддржувачите на опозицијата ќе ги презентираат своите барања без одлагање, иако Сакашвили бил протеран од земјата.

“Историјата на Порошенко ќе ја фрлиме во ѓубриште”, изјавил Сакварелидзе, додека приврзаниците на опозицијата извикувале “Оставка”, пренесува ТАСС.

Учесниците на митингот се подготвуваат да се упатат кон плоштадот Свети Михаил во Киев, каде што ќе продолжат со протестот.

Извор:(Vijesti / SRNA)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


nine + = 18

%d bloggers like this: