putin-erdogan-rouhani

Ердоган, Путин и Рохани на заедничка средба во април во Турција

Рускиот претседател Владимир Путин, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и иранскиот претседател Хасан Рохани ќе се состанат во Турција во април, а подготовките за состанокот се во тек, објави руската новинска агенција РИА, цитирајќи ја изјавата на портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Министрите за надворешни работи на Русија, Турција и Иран треба да се состанат за две недели во Казахстан во функција на  подготовките за сирискиот самит во Истанбул, објави во понеделникот новинската агенција ТАСС, наведувајќи го иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф

Како јавува ТРТ, Ердоган и Путин разговарале во понеделникот.

Неименуваниот извор од канцеларијата на турскиот претседател пренесоа дека Ердоган и Путин се согласиле да продолжат со тесна соработка и координација во борбата против тероризмот.

Претседателите, исто така, разговарале и за билатералните и регионалните прашања, вклучувајќи ја и ситуацијата во Сирија, со посебен фокус на процесот на поставување контролни пунктови за следење на усогласеноста со договорот за расчистување на Идлиб.

Ердоган, исто така, го информирал Путин за текот на операцијата “Маслиново гранче”, која турските сили ја спроведуваат за да ги неутрализираат терористите во сирискиот граничен регион Африн.

Извор:(Vijesti / ФЕНА)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− five = 2

%d bloggers like this: