peru-bus-crash

ПЕРУ: Автобус излетал од патот , загинале повеќе од 30 луѓе

Во јужен Перу денес автобус влетал во провалија длабока 200 метра, при што загинале повеќе од 30 лица, соопшти перуанската полиција. Директорот на сообраќајната полиција, Дино Ескудеро, за локалната радио станица РПП изјавил дека 20 лица се повредени, додавајќи дека нема податоци за тоа колку вкупно луѓе биле во автобусот вкупно, пренесува АП.
Peru: Autobus sletio s ceste, poginulo više od 30 ljudi
Несреќата се случила рано ова утро пред зори, во близина на провинцијата Камана.
Сообраќајните несреќи предизвикани од несовесно возење на слабо одржувани планински патишта секоја година одземаат десетици животи во Перу.
Во јануари, 52 лица загинаа во најлошата сообраќајна несреќа во Перу во изминатите четири децении, потсетува американската агенција.
Извор:(Vijesti)Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


eight × = 48

%d bloggers like this: