“Како одговор на најмалата лудост на овој режим, Техеран ќе го претвори Тел Авив во прав и пепел”, бил одговор до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху од страна на Мохсена Резаиј, секретар на Советот односи на Исламската Република Иран, едно од највлијателните тела во земјата.

Иранскиот официјален претставник, во разговорот со либанската телевизија Ал-Манар, ги отфрлил “непромислените изјави на Нетанјаху против Иран”, кои премиерот на израелскиот режим ги дал на 54-та конференција за безбедност во Минхен.

“Тие се дел од нивното играње и нивната инфантилна игра”, рекол Резаји.

Израелскиот премиер му се заканил на Иран со директни акции откако прикажал нешто што требало да биде дел од иранското воено беспилотно летало, наводно, кои израелските сили наводно го собориле пред една недела додека леташло над окупираниот дел на сириските Голанска висоравнина.

“Плановите на израелскиот режим и на Соединетите Американски Држави честопати доведуваат до заблуди, бидејќи тие не го знаат Иран и растечката сила на отпорот. Всушност, соборувањето на израелскиот авион Ф-16 од страна на сириската армија е знак на нова реалност “, додал Мохсен Резаји.

И Техеран и Дамаск негираат дека дронот што лета над Голан од иранско потекло. Покрај тоа, иранските власти потсетуваат дека нивната земја, на барање на Дамаск, испраќа воени советници на сириските сили за борба против тероризмот.

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф, во неделата ги осуди обвинувањата на Нетанјаху за неосновани, а “циркусот со беспилотно летало не заслужува одговор”.

Извор:logicno

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име