Продолжуваат контроверзните информации за влегувањето во крајно сирискиот северозападен регион Африн (каде во тек е  турската операција “Маслинова гранка”) на сириските провладини единици (не мешајќи се со официјалната сириска армија) од таканаречената ” Сириски национални сили (СНС), составен од доброволци лојални на владата во Дамаск.

Колоната на возила со борци СНС вчера успешно влегла во Африн, изјавил портпаролот на курдските сили за самоодбрана, Реган Хед.

Вчера турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека овие борци се повлекле во регионот на Алепо откако турската артилерија отворила оган врз нив.

Хеду изјавил: “Ердоган денес се покажа како лош сообраќаен полицаец, изјавувајќи дека го запрел движењето на сириските сили кои се упатиле кон Африн. Овие зборови не се вистинити – овие сили се веќе во Африка “. Хеду исто така рекол дека десетици новинари, кои го следеа движењето на борците на СНС, се нашле под удар на турската артилерија на влезот во кантонот Африн. Тој додаде дека Курдите се во постојан контакт со сириската армија, Дамаск и “владата во Африн”.

Потсетуваме: во изминатите денови некои медиуми известија за договорот помеѓу Дамаск и Курдите за влез на сириските сили во Африн. Анкара ги отфрли овие тврдења како невистини и ги нарече дезинформации. Претходно Ердоган изјави дека турската војска ќе го опкружи градот Африн во наредните денови. Дури и официјалните сириски медиуми на 19 февруари пишуваа за споменатиот договор со Курдите, а вчера известија за влез на воени возила со сириски борци во регионот на Африн од населбата Нубул.

Денешните вести од Анкара ги потврдуваат информациите за влезот на сириските борци во Африн, но исто така било соопштено дека тие “го напуштиле во истиот ден” тој регион. Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, во средата (21-ви февруари) признал дека армијата на сирискиот режим се обидува да “се врати во Африн” (инфо: Асошиетед прес). Тој рекол дека во вторникот “колона од владини сили со повеќе од 50 возила се вратил на исток (региони) на Алепо”. Нивната цел беше “малку шоу, малку пропаганда”, изјавил Калин. Притоа, тој ги повика сириските провладини единици “легитимна цел” на турската армија, доколку војската на “режим” во Дамаск “ја зазема страната на курдските борци”.

Извор:geopolitika

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име