sirija

Драматичен апел од ОН во врска убивањето на цивили во Сирија: На дело е воен злочин

Високиот комесар за човекови права на Обединетите нации, Зеид Раад ал Хусеин, предупреди на “монструозната кампања на уништување” на цивили во Источна Гута во Сирија, објави Ројтерс.

“Меѓународното хуманитарно право постои токму поради такви ситуации, каде се убиваат цивилите за да се постигнат политички и воени цели”, рекол тој во изјавата.

Режимот на Башар ал Асад започна офанзива и артилериски и воздушен напад врз област што не е далеку од Дамаск, контролирана од опозициските сили. Стотици цивили се убиени и повредени од викендот кога започна интензивниот ракетен оган во околината, со околу 400.000 жители, претежно цивили, жени и деца. Ал Хусеин изјавил дека според нивните податоци, најмалку 346 цивили биле убиени, а 878 биле повредени во станбени области од почетокот на офанзивата на 4-ти февруари.

“Воените злосторства се во акција, жените и децата се под опсада пет години, паника, немаат храна, хигиенски потреби или место за криење, бидејќи тие се погодени од воздушни напади. Колку е суров да стане пред меѓународниот заедницата зборува со еден глас и да каже дека е доста со убивање деца, уништување семејства, насилства и да спроведе контра-акција за да се запре монструозната кампања за уништување “, изјавил Високиот комесар за човекови права.

Извор:klix
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


× five = 20

%d bloggers like this: