Египет во синоќа изненадно објави затварање на граничниот премин Рафах со појасот Газа, само на неколку саати откако претходно го отвори и наводно требало да остане отворен во текот на четирите наредни денови, соопштила палестинската амбасада во Каиро.

Амбасада во изјавата објави дека египетските власти го информирале за неочекуваниот потегот дека преминот ќе биде затворен, без да се обезбедат причини за ненадејна одлука.

Амбасадата во вторникот вечерта објави дека граничниот премин ќе биде отворен четири дена, почнувајќи од средата.

Тоа им даде надеж на илјадници Палестинци блокирани на аеродромот во Каиро и на двете страни од преминот на Рафах дека ќе можат да патуваат до и од појасот Газа. Новата одлука предизвика конфузија помеѓу блокираните Палестинци.

Во соопштението се наведува дека амбасадорот Диаб ал-Лух формирал кризен штаб за надгледување на ситуацијата и безбедноста на блокираните Палестинци, особено оние што патуваат низ Синајската пустина од Каиро до границата во Газа, објави палестинската новинска агенција Вафа.

Тој побара од Палестинците да не патуваат ноќе поради опасностите поврзани со присуството на вооружени групи во Синај.

Истото сценарио се случи пред две недели кога Египет го објави отворањето на премин четири дена, но одеднаш беше затворен првиот ден, што резултираше со натрупување на стотици Палестинци кои сакаа да се вратат во Газа или на аеродромот во Каиро или на граничниот премин.

Египет го отвора преминот, која е единствената порта на Газа кон надворешниот свет, на неколку дена секој месец или два за да дозволи патување, и како што ги нарекува хуманитарни случаи, вклучувајќи ги и оние за учениците кои студираат во странство, лица со дозволи за работа и дозволи за престој во други земји и пациенти кои бараат третман надвор од Појасот Газа.

Преминот треба да функционира континуирано кога Палестинската власт ќе ја преземе контролата врз Појасот Газа, кој моментно е под власта на Хамас, во рамките на процесот на помирување меѓу владејачката ФАТХ и Хамас.

Извор:(Vijesti / ФЕНА)

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име