GUTA

Силите на Асад продолжуваат со напади врз Источна Гута: За три дена убиени 250 цивили

Најмалку 250 цивили се убиени во нападите кои во изминатите три дена на Источна Гута ги извеле силите лојални на режимот на сирискиот претседател Башар Ал Асад, објави Агенцијата Анадолу (АА).

Репортерот АА од теренот објави дека силите на Асад и понатаму жестоко ги напаѓале населените региони на енклавата Источна Гута која ја контролираат силите на сириската опозиција и во која 400.000 цивили веќе шест години живеат под целосна опсада на силите на режимот.

Претставниците на локалната цивилна заштита “Бели беретки” пребаруваат под урнатините и се плашат дека билансот на смртно настраданите луѓе би можел да расте и денес.

Користејќи разорни барел-бомби и сите расположливи средства, силите на Асад извршија најмалку 260 напади во областа Источна Гута во текот на изминатите три дена и во нив убија најмалку 250 цивили.

Целни напади во изминатите три дена бил 22 здравствени центри, а синоќа со барел-бомба била погодена и џамијата Нур во центарот на дистриктот Дума.

Во сите џамии во оваа енклава било организирано доброволно дарување крв за лекување на неколку стотици повредени.

Извор:faktor
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− 3 = five

%d bloggers like this: