MNROAE

ОАЕ: Да се сопре насилството во Источна Гута. Сирија доста страдаше

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ)  денес изразија “длабока загриженост” во врска со ескалацијата на насилството и влошувањето на хуманитарната ситуација во регионот на Источна Гута во Сирија, Емирати, повикуваат на моментално примирје и заштитата на цивилите, соопшти  Министерството за надворешни работи на ОАЕ и меѓународната соработка.

Сирија доволно страдаше од тешки судири и систематски напади врз цивилите и не може да толерираат нови крвопролевања, се вели во соопштението.

Арапската заливска земја, исто така, ја истакна потребата да се обезбеди пристап до хуманитарна помош за ранетите, со цел да им се обезбеди лекарски третман и храна.

Емиратите повторуваат дека единствено решение за сириската криза е политичкиот договор постигнат во рамките на Женевскиот процес, и ги повикуваат сите страни да го активираат овој политички процес.

Тие, исто така, изразија длабока загриженост во врска со странското мешање во ситуацијата на теренот, што го нарушува сирискиот суверенитет и ја влошува кризата, повторувајќи ги повиците за прекинување на крвопролевањето што ја крши земјата, нејзината општествена ткаенина и го загрозува нејзиното единство.

Во неделата сириските сили започнаа со вовед во голема копнена офанзива со тешки артилериски оган и воздушни напади, додека бунтовниците бранејќи се започнале со испалување на минофрлачки гранати на милицијата во Дамаск, речиси парализирајќи го животот во источните населби близу Источен Гута.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


9 + = seventeen

%d bloggers like this: