ETIHAD

Израел и Австралија осуетиле терористички план за уривање на авион на компанијата ЕТИХАД

Израел им помогнал на австралиските власти во спречувањето на терористички план, кој подразбирал уривање на авион во Австралија минатата година, потврдија дури сега двете земји.

Австралиската полиција уапсила и обвинила двајца браќа во јули минатата година за планирање на терористички напад со употреба на бомба на авион кој летал од Сиднеј до Абу Даби. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги пофали разузнавачките агенции на неговата земја за спречување на “незамислив масакр”.

Властите соопштиле дека терористите биле поврзани со терористичката група ИДИЛ. Бомба од рачна изработка  била скриена во машина за мелење месо која требало да биде внесена во авионот на 15 јули, ама не ја поминала безбедносна проверка откако планот бил откажан од непознати причини.

Полицијата соопшти дека осомничените после пропаѓање на првиот план направиле импровизиран хемиски уред дизајниран да го ослободи хидроген сулфид. Подоцна, Во Сиднеј биле приведени Австралијци од либанско потекло, браќата Калед Кајат (49) и Махмуд Кајат (32), биле уапсени во Сиднеј и обвинети за подготовка или планирање на терористички напад.

Нападите биле спречени благодарение на дојавата на воената разузнавачка група Unit 8200  која се поврзува со Агенцијата за национална безбедност на САД, која на крајот доведила до апсење на мажите.

“Израелските разузнавачки служби спречија рушење на австралиски авион, тоа ќе беше незамислив масакр. Исто така тоа ќе предизвикаше големи проблеми во глобалниот воздушен сообраќај, и ова е само еден од многуте терористички планови што ги осуетивме низ целиот свет”, изјавил Нетанјаху.

Австралискиот министер за внатрешни работи, Питер Датон, му се заблагодарил на Израел.

Авионот на “Етихад” е речиси за малку ќе беше разнесен во воздухот. и тоа ќе резултираше со смрт на стотици луѓе. Му благодарам на Израел за помошта “, изјавил Датон.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


× three = 3

%d bloggers like this: