reks

(Видео) Куче херој: Германски овчар застрелан со три куршуми спасувајќи дете од провалници

Тригодишен германски овчар  застрелан е со три куршуми во вратот и нозете обидувајќи се да го заштити својот сопственик тинејџер од двајца мажи кои провалиле во семеен дом во Сиетл.

ФОТО: КИРО7:Рекс ранет со три куршуми 

ФОТО: Daily Mail : Меркадо и неговото куче-херој

Полицијата соопшти дека Хавиер Меркадо бил сам дома со своето куче Рекс кога провалниците ја скршиле лизгачката врата и влегле во куќата.

Меркадо се скрил во плакарот во собата на своите родители и ја повикал полицијата, а Рекс решил да го спаси својот 16-годишен сопственик, тргнал по скалите за да се соочи со разбојниците.

Прво тие го претепаа додека не почна да крвари и успеа да избега од скалите додека арамиите го претресувале долниот кат.

Кога се качија на првиот кат и влегле во просторијата каде што се криел Меркадо, Рекс скокнал на нив и тогаш бил  погоден три пати. Куршумите го погодија во вратот, ногата и коленото.

Фото:Daily Mail

Семејството на веб-страницата на GoFundMe изјавило дека провалниците ја напуштиле куќата веднаш откако ја слушнале полициската сирена, пишува DailyMail..

“Мојот внук беше заштитен од неговиот најдобар другар”, напишала тетката на момче на страната на GoFundMe, по пат на која семејството побарало донации за третман на Рекс, каде што веќе се собрани повеќе од 10.000 долари.

Рекс во моментов е во болница и тој чека информации за да види дали ќе мора да биде опериран. Мајката на тинејџерот, Јулија, рекла дека лекарите се загрижени за куршумот што Рекс го погодил во вратот.

“Куршумот всушност излегол до другата страна на неговиот врат, ама останале фрагменти”, изјавила Јулија.

Полицијата моментално сеуште трага во пронаоѓањето на провалниците.

Извор:faktor
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− 2 = seven

%d bloggers like this: