Русија со години работи на остварување на влијание во Југоисточна Европа, користејќи ја Србија како упориште за создавање “пријателски џеб на непријателскиот континент”, а Европската унија – конечно, иако “закаснето” – возвраќа отценува во денешната анализа Асошиетед прес.

Американската агенција во анализата, неколку дена по посетата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Белград, ја објави турнејата на претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер во седум балкански земји.

Турнејата на Јункер, на која тргнува веќе утре, за да промовира новата европска стратегија за проширување на исток, која завршува со самитот на ЕУ во Бугарија на 1-ви март, е оценета како “бавен обид на ЕУ да се спротивстави на досегот на Русија”, се вели во АП.

“Русија генерално сака да ги обесхрабри земјите од Западен Балкан во нивните аспирации за влез во НАТО, но Москва, исто така, се обидува да ги одврати и од пристапот во ЕУ”, пренесува агенцијата.

“Србија е главното поле за анти-западните активности на Москва во Европа, бидејќи овие две словенски и претежно православни христијански земји споделуваат длабоки културни и историски врски”, пренесува агенцијата.

Се вели дека Кремљ е толку загрижен што би можел да го изгуби сојузник што рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров постојано, за време на неодамнешната посета на Србија, во неколку наврати изјави дека членството во ЕУ не е најдоброто решение.

АП, исто така, укажува на предупредувањето на Лавров дека повторените повици на ЕУ за Србија да ја прилагоди својата надворешна политика на европски и да ги наметне санкциите кон Русија е всушност истата грешка што ја направи Западот со притискање на разурната Украина, за да се реши меѓу Унијата и Русија.

Агенцијата, исто така, го обрнува вниманието на зборовите на рускиот шеф на дипломатијата дека воената неутралност и одбивањето на Србија да влезе во НАТО за Русија е еден од главните фактори кои обезбедуваат стабилност на Балканот и на европскиот континент воопшто.

“Постои растечки страв на Западот дека Русија ја користи Србија за ширење на тензиите на Балканот со тоа што ги вооружува своите сојузници со воени авиони и тенкови додека работи на дестабилизација на соседната Босна, Црна Гора и Македонија”, стои во анализата на АП.

Од друга страна, надворешната и безбедносната политика на ЕУ беше изградена е на неуспехот на Европа да даде одговор на војните на Балканот што следеа по распадот на Југославија, и тој блок останува претпазлив во врска со можноста дека некои етнички несогласувања, кои што го предизвикаа конфликтите во 1990 година, објаснува американската агенција.

Извор:cdm

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име