GUTA

Во воздушните напади на Источна Гута, убиени најмалку 500 лица

Сириските владини сили убиле најмалку 500 цивили во текот на неделното интензивно бомбардирање на бунтовничка енклава Источна Гута, во близина на Дамаск, изјавија активисти.

Меѓу жртвите 121 се деца, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Сириските владини сили со помош на Русија ја бомбардираат оваа област од неделата. Советот за безбедност на ОН безуспешно се обидува да се согласи за резолуција за прекин на огнот. Гласањето беше одложено неколку пати од четвртокот, а сега треба да се одржи подоцна во саботата.

Од обсерваторијата соопштиле дека нападите ги изведуваат сириски и руски авиони, иако Русија негира директен ангажман.

Сириската влада негира дека цивилите се цел и тврдат дека се обидуваат да ја ослободат Источна Гута од “терористи”. Цивилното страдање во таа област ги вознемири светските лидери. Генералниот секретар на ОН Антонио Гутерес ја опиша ситуацијата во Источна Гута како “пекол на земјата”.

Извор:faktor
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


one + 1 =

%d bloggers like this: