brazil-policija

Уапсен најголемиот бразилски трговец на оружје

Бразилската полиција соопшти дека човекот кој се смета за најголем дилер на оружје во земјата е уапсен денеска во САД.

Инспекторот Фабрисио Оливеира од полицијата Рио де Жанеиро изјавил дека американските агенции за имиграција и царинска служба го уапсиле Фридрих Барбијери во неговиот дом во Флорида и додаде дека властите во САД наредната недела ќе изнесат детали за апсењето.

Како што е наведено, бразилската полиција минатиот мај запленила 60 автоматски пушки на меѓународниот аеродром во Рио кои Барбијери им ги испратил на нарко-бандите. Исто така, наведил Оливеира, дека апсењето на Барбијери значи крај на операцијата за шверц на оружје.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


eight + 6 =

%d bloggers like this: