Бури Бајрактар, вонреден професор на Истанбулскиот универзитет за култура, смета дека САД ги спроведуваат своите геополитички цели во регионот и не е сигурен сојузник на Курдите. На 20 јануари, турската армија ја започна операцијата “Маслинова гранка”, а од првиот ден се вели дека операцијата има за цел отстранување на тероризмот во регионот, додека сириската влада го тоа го смета за агресија.

Др. Бури Бајрактар ​​ја објаснува вистинската цел на американските провокативни акции во регионот, како што е обидот да се создадат гранични безбедносни сили во сирискиот курдски регион или сириските демократски сили?

“Мислам дека САД сé уште се обидуваат да ги контролираат областите северно од Персискиот Залив, што пропуштија да го постигнат за време на инвазијата на Ирак во 2003 година. Инвазијата на САД во Ирак не донесе резултати кои ги очекуваше Вашингтон. Отпорот кон североистокот од Багдад му предизвика голема штета на американските планови и го тероризираше подрачјето. Се чини дека САД заклучиле дека ниту популацијата на сунитските арапи, ниту националистичката шиитска група нема да го поддржат американското водство во Ирак. Поради оваа причина, тие сакаат да се воздржат од какви било антиамерикански сили во Ирак и Сирија. Затоа САД се обидуваат да создадат “американски племиња”, меѓу кои претежно доминираат курдски групи. Вооружувањето на силите на СДФ во Сирија е првиот чекор во управувањето со голем простор северно од арапскиот Блиски Исток. Логиката е да се создаде еден или два гарнизони во таа област. Доживувајќи потешкотии во убедувањето на Турција за искреноста на нивните активности, САД бараат алтернативи. А курдските милиции и други групи им нудат алтернатива на САД “, тврди д-р. Bayraktar.

Одговарајќи на прашањето дали САД навистина сакаат да се борат против терористите на “Исламската држава” или под изговор, ги спроведувале своите геополитички интереси, турскиот експерт објаснува дека интересите во играта се уште поголеми интереси отколку борбата против тероризмот.

“Мислам дека од една страна секоја нација се обидува да ги реши овие безмилосни и диви терористички организации. Но, од друга страна, многу нации се обидуваат да добијат корист од постоењето на оваа терористичка група. Би било наивно да мислиме дека ИСИЛ е единствената причина што американските воени сили останаа во Сирија. Во однос на глобалната и регионалната борба за моќ, Источниот Медитеран е особено важен. Русија има за цел да има пристаништа во топлите мориња, а Сирија им ги нуди. Русија сака да има моќна флота која оперира на два океана. Кина повторно бара пристаништа на Западот. Во еден неодамнешен документ за националната безбедност, САД,Русија и Кина ги прогласи ривали. Значи, ова не е теорија на заговор и тоа стои во официјални документи. Со цел да се спротивстави на руската и кинеската експанзија, САД сакаат да го контролираат регионот на Персискиот залив, а ИСИЛ се користи како изговор за распоредување американски војници во Сирија “, објаснува турскиот професор.

САД досега, особено за време на администрацијата на Трамп, не беа поуздан сојузник или партнер на ниту еден од сојузниците, вклучувајќи ја и Турција. Дали Американците ќе бидат сигурен партнер на Курдите?

“Апсолутно не. Курдите многу пати се чувствуваат изневерени од САД. Последниот жив пример е референдум за независноста на Курдите минатата година. Регионалниот гувернер на ирачкиот Курдистан, Масуд Барзани, беше сигурен дека ќе добие независност на референдум и ќе побара поддршка од западните земји, вклучувајќи ги и САД. Но, турската, иранската и ирачката влада настапија заедно и ја осудија поделбата на Ирак. Трите земји успеаја да го зачуваат територијалниот интегритет на Ирак и да го спречат создавањето на курдска држава. Во Сирија, за време на последната турска операција во Африн, Американците изјавија дека немаат никаква врска со оваа област и ја признаваат турската кампања против нивните таканаречени “блиски сојузници”. Курдското политичко раководство на военото раководство веќе се чувствува разочарано. Покрај тоа, турската реакција на обидот на САД да формираат гранични сили со помош на курдските сили ги принуди американските официјални претставници да се откажат од ова политика. Кога ситуацијата во Сирија и Ирак ќе се нормализира, САД ќе одбијат да ги поддржат овие групи, и, за жал, Курдите ќе ја платат оваа грешка “, вели д-р. Buri Bayraktar.

Која е целта на Турција во нападот на Африн? Колку американски провокативни акции ја принудија Турција да ја започне оваа операција?

“Африн долго време е стратешка и непосредна закана за безбедноста на Турција. Организацијата ПЈД поврзана е со Курдистанската работничка партија (ПКК) и испраќа свои луѓе во Турција. По влегувањето во Турција, тие предзивикуваа терористички напади. Регионот Африн, исто така, обезбедувал човечки ресурси и кампови за обука на терористички организации. Турција долго време планирала да го неутрализира овој регион. Сепак, изјавата на САД во врска со формирањето на гранични сили од групите поврзани со Курдската ПКК предизвика загриженост во Турција. Со текот на годините, силите на ЈПГ ја зголемија областа што ја контролираа, со поддршка на САД. Тие примија вкупно 4900 камиони на воена опрема. Сега Вашингтон се обидува да ги легитимизира, но истовремено го нарушува територијалниот интегритет на Сирија. Турција чувствуваше дека истото може да се случи и во Африн. Наскоро оваа операција ќе биде завршена и ПЈД ќе претрпи пораз. Турција користеше дипломатски канали, доби поддршка од Русија и сега може да го користи сирискиот воздушен простор. Блискоста на нејзините граници, исто така, им помага на Турција. По завршувањето на операцијата, локалните сириски жители ќе се вратат во своите домови, како и по операцијата “Штитот на Еуфрат“, каде животот се враќа во нормала. Кога зборуваме за војната против тероризмот, нема дипломатски избор. Преговара ли Франција со исламската држава или Американците кои разговараат со Ал Каеда? Значи, PKK, ПЈД, ЈПГ, за нас се исти како ИСИЛ и Фронт на Ал-Нусра. Од турска гледна точка, единственото решение е отстранување на сите терористички групи “, тврди турскиот експерт.

Дали операцијата на Турција ќе влијае на мировните разговори за Сирија?

“Мислам дека тоа дури и ќе има позитивен ефект врз преговорите. Прашањето за ПЈД ги загрози односите меѓу Турција и Русија. По решавањето на овој проблем, Турција ќе направи уште поголеми придонеси. Покрај тоа, по обезбедувањето на позадината, Турција може да придонесе за следење на регионот Идлиб, каде што ќе може да воспостави повеќе контролни пунктови и да има политичко влијание. Мислам дека консензусот меѓу Иран, Турција и Русија ќе донесе корист за сите страни. Турско-руската соработка и согласност на Иран во операцијата Африн уште повеќе ќе ја зајакнат оваа предност “, заклучил д-р. Бури Бајрактар.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име