Обединетите нации денес соопштија дека конвојот што пренесува хуманитарна помош започнал да влегува во градот Дума во сирискиот регион во источна Гота кој се наоѓа под контрола на бунтовниците во близина на Дамаск.

Канцеларијата на ОН за хуманитарни прашања во својот пост на Твитер констатира дека конвојот се состои од камиони кои пренесуваат медицинска помош и храна за 27.500 луѓе на кои таа им е потребна.

Денешниот конвој претставува првпат дека е дозволена испораката на помош во источната Гута е дозволена во речиси три недели.

Источна Ghouta, која има околу 400.000 луѓе, со месеци е под парализирана опасада и секодневни бомбардирања од страна на режимските сириски сили. Повеќе од 600 цивили загинаа во изминатите две недели, објави Асошиетед прес.

Извор:Klix

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име