uzbekistanski novinar

Узбекистански новинар после 19 години поминати во затвор, пуштен на слобода

Новинарот со најдолго стаж во затвор, после 19 години притвор, пуштен е на слобода, објави Indipendent. Во исто време, треба да започне судењето на другите двајца новинари за “лажни и политички мотивирани” обвиненија и тие би можеле да бидат осудени на 20 години затвор. Весникот ги пренесува и отценките на Human Rigts Watch дека Јусуф Рузимурадов бил мачен и подложен на лажни судења за лажни политички обвиненија.
Indipendent потсетува дека Рамизудров бил новинар на опозициската партија Ерка, што значи Слобода, кога бил затворен во 1999 година поради обвиненија за работа против државата. Тој беше осуден заедно со неговиот уредник, Мухамед Бекјанов, за обвинение за објавување и дистрибуција на забранети весници, што беше толкувано како обид за уривање на владата.
Од одборот за заштита на новинарите (КПЈ) потврдуваат дека станува збор за новинар кој поминал најмногу време  во затвор.
“Денес можеме да здивме, бидејќи конечно, во Узбекистан, Јусуф Рузимурадов, новинарот кој го помина најголемиот дел од своето време во затвор, конечно беше ослободен, но бевме вознемирени од тешката неправда која му одзеде 19 години”, изјавила Нина Огњанова член на одборот.
- Можеби не сте слушнале за него, но според нашите информации, Ружимурадов, е 64-годишен новинар со најдолго време поминато во затвор низ целиот свет. Неговиот единствен криминал беше работата за независните медиуми Ерк и Слобода – пишува истражувачот Стив Сррдлоу за “Хјуман рајтс воч”.
Оваа организација документираше дека во 1999 година Рузимурадов и неговиот уредник Мухамед Бекјанов беа киднапирани во Украина и потоа шверцувани во Узбекистан, каде што постојано биле измачувани.
“Ова е една од најдраматичните приказни што сме ги документирале”, нагласи Свердлов.
Двајцата беа осудени на 15 години затвор во 1999 година, а нивните казни подоцна беа продолжени поради наводни повреди на затворските правила. Тоа беше посебна форма на психолошка тортура за да се направи лицето беспомошно и очајно да не ја контролира својата судбина.
Уредникот Бекјанов беше ослободен минатата година. Тој е еден од многуте “политички” затвореници ослободен од претседателот Шавкат Мирзијојев, кој го наследи долгогодишниот диктатор Ислам Каримов во 2016 година.
Повеќе од 20 такви затвореници се ослободени од Мирзијојев, од 34 случаи откриени во 2014 година.
- Сепак, без оглед на веселата вест за ослободувањето на Румизурадов на слобода, не можеме да заборавиме дека активистите, новинарите и другите критичари на режимот, кои сé уште се наоѓаат зад решетки, вели Свердлов и вели дека ќе продолжат да работат на ослободување на сите затвореници кои никогаш не биле потребни да се зад решетките и да се обезбеди вистинска почит за правата на сите народи на Узбекистан.
Одборот за заштита на новинарите, исто така, ги повика властите во Узбекистан да преземат понатамошни чекори за подобрување на медиумската клима со одбивање на обвинението против двајца независни новинари.
Судењето на новинарите Бобомурод Абдулаев и Хајот Насридинов треба да започне оваа недела во Ташкент, припадници на семејството Абдулаева се потврдени за КПЈ.
Тие се обвинети за учество во “заговори со цел уништување на уставниот режим”, според кои пратениците велат дека се “лажни и политички мотивирани”, пренесува РСЕ / РФЕ.
Дванаесет меѓународни организации кои се борат за слобода на печатот и заштита на човековите права, вклучувајќи го и КПЈ, ги повикаа узбечките власти да ги истражат наводите за тортура и малтретирање на двајца мажи.
Извор:(Vijesti / ФЕНА)Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


+ 8 = sixteen