avion padnat

Сирија: Падна руски воен авион, загинале најмалку 32 лица

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руски транспортен авион АН-26 се урнал во Сирија, при што загинале најмалку 26 патници и шест членови на екипажот.

Во соопштението се вели дека несреќата се случила денес во 3 часот по локално време.

- Авионот се урна непосредно пред слетувањето во воената база Хмеимим. Според првичните информации, ниту еден од 26 патници и шест членови на екипажот не ја преживеале несреќата - стои во изјавата руското Министерство.

Истрагата за причината за несреќата е во тек, а Министерството соопшти дека прелиминарните резултати покажуваат на евентуален технички дефект на авионот и дека несреќата не е резултат на напад.

Извор:Faktor/Фото:илустрација
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


× 9 = twenty seven

%d bloggers like this: