Најмалку 20 цивили загинале во новите напади кои силите на сирискиот режим  и нивните сојузници денес ги извршиле во источните населени места во Источна Гута. Локалната цивилна заштита (Бели беретки) соопштија дека режимот и нивните сојузници продолжиле со вооружените напади врз Источна Гута, пренесе агенцијата Анадолија.

Се тврди дека најновите напади биле извршени на населени места во населбата Кафтра Батна.

И покрај одлуката на Советот за безбедност на Обединетите нации да се воспостави едномесечно хуманитарно примирје, режимот лојален на сирискиот претседател Башар ал Асад спроведува копнена операција за заземање на бунтовничката енклава на Источна Гута.

Силите лојални на режимот на Асад од 19 февруари убија 814 цивили во источниот дел на Гута, а билансот може да расте, додека нападите во регионот и понатаму продолжуваат.

Источна Гута е под контрола на силите на сириската опозиција, а регионот е под целосна опсада на силите на режимот речиси шест години. Во последните месеци силите на режимот ги интензивираа нападите врз населените места, а завршувањето на нападот не доведе до фактот дека регионот во мировниот процес во Астана беше прогласен за зона на деескалација.

Речиси 400.000 цивили во источната Гута се постојана цел на нападите на режимот на Асад, кој исто така не дозволува испорака на хуманитарна помош за регионот.

Извор:(Vijesti / ФЕНА)

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име