На парламентарните избори во Италија, половина од граѓаните на земјата гласаа за евроскептички партии, што е знак дека повеќето Италијанци повеќе не се гледаат како граѓани на Европската унија, а новата власт во Рим неизбежно ќе се судри со Брисел.

По парламентарните избори во Италија, Лигата и Движењето пет ѕвездички (M5S) во еден момент изразија подготвеност да формираат влада, бидејќи единствено можно мнозинство сочинуваат овие две антисистемски партии. Сепак, како што се покажа, по пребројувањето на гласовите, ниту една од политичките сили нема доволен број гласови, а процесот на изготвување на владата може да се одложи.

Лидерот на Лигата, Матео Салдини, й честиташе на победата на десничарската коалиција со која дојде на изборите. Со Лигата, која настана како сецесионистичка партија, за после неколку години неуспех во федерализацијата на Италија да ги смени своите приоритети, оваа коалиција ја сочинуваат Форца Италија-Forza Italia, партија на поранешниот премиер Силвио Берлускони и Фратели д’Италија-Fratelli d’Italia, партија формирана од поранешната конзервативна десничарска партија Аллеанзе Нацијалеале-Alleanze Nazionale.. “Ние сме за Европа, ама поинаква Европа”, реизјавил Салвини, нарекувајќи го еврото “лажна валута”.

Околу половина од Италијанците гласаа за евроскептички партии. Тоа не треба да зачудува, бидејќи, со оглед на тоа што од, подобро кажано, заради влегувањето во еврозоната, Италија падна во спиралано на должничкото ропство, а националниот долг на земјата достигна 2215 милијарди евра или 137,16% од БДП. Од почетокот на 90-тите, Италија со раширени раце ги прифаќала, каде треба да се потсети на големиот бран Албанци, подоцна луѓе од Северна Африка, но во изминатите години ситуацијата ја излезе контрола и земјата страда од кризата со имиграцијата. Финансиите и БДП на некогашната светска индустриска сила е во криза и нема индикации за закрепнување. Веќе во мај 2017 година, беше јасно дека расположението на луѓето во Италија се менува. Во тоа време, дури 46% од испитаниците изјавиле дека не се сметаат за државјани на ЕУ.

Во некои региони во Италија, денешниот заеднички национален идентитет тешко се прифаќа, а акцентот е ставен на регионалната припадност, а да не се споменува вештачки креирана и силно наметната “Европа”. Германските политичари и експерти се најмногу загрижени за иднината на Европската унија. Според нив, резултатите од изборите во Италија ќе имаат сериозно влијание врз дебатата за европските реформи. Италија е сеуште третата по големина економија во еврозоната, но за разлика од Франција и Германија, кои не се задолжени, Италијанците се чувствуваат “предадени”. Берлин и Париз имаат амбициозни планови за развој на Европската унија, меѓу кои, меѓу другото, и зголемување на буџетот на ЕУ. Сепак, северна и источна Европа ги гледа овие планови со мал ентузијазам. Холандскиот премиер Марк Руте за време на посетата на Берлин изјавил дека не сака повеќе да дава пари за Брисел.

Сличен став имал  австрискиот канцелар Себастијан Курц. “Невремето се приближува”, предупредуваат германските експерти. Речиси сите италијански партии ветија дека ќе ги намалат даноците, што неизбежно ќе доведе до конфликт во Рим со ЕУ. Во исто време, Брисел ќе мора да се занимава со Брегзит, и Источна Европа, каде што сите земји се незадоволни од диктацијата на миграционата политика, а сега со Италија, која од таборот на поддржувачи на европската интеграција речиси сигурно влегува во спротивен табор. Згора на тоа, уште повеќе да се “закомплицира”, новите политички сили во Италија, особено Лигата и М5С, немаат никаква смисла во спротивставување со Русија и војната со санкции. Движењето со пет ѕвезди и Лигата ги критикуваат анти-руските санкции и многу лесно можат да ги укинат доколку формираат влада. “Сакаме да имаме добри односи со Русија и сакаме Русија да биде нормален и природен партнер на Европа”, изјавил Лоренцо Фонтана, потпретседател на Лигата. Русија официјално не коментираше за исходот на изборите во Италија, истакнувајќи дека станува збор за внатрешни работи на суверена држава. По изборите, Лоренцо Фонтана ги критикуваше анти-руските санкции. “Поради геополитичките проблеми, кои немаат никаква врска со Италија, наметнавме санкции за Русија.

Сепак, тие всушност ја погодија италијанската економија и донесоа несреќа кон нашиот народ. Сакаме да ги укинеме санкциите против Русија и сакаме да работиме со Москва со цел да го искорениме радикалниот ислам. Затоа, ние сме заинтересирани за поблиски односи со Русија “, изјавил Лоренцо Фонтана. Потсетуваме дека ниту една од италијанските партии не доби апсолутно мнозинство гласови и ќе мора да се преговара за формирање влада. Извор:logicno

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име