afrika

Доколку не пристигне помош, во Конго ќе умрат 2 милиони деца

Животите на повеќе од два милиони деца во Демократска Република Конго се загрозени заради глад и неисхранетост, објавија Обединетите нации, пренесува Ројтерс.

- На повеќето им се заканува умирање од глад ако наскоро не добијат помош. Лидерот на хуманитарната програма на Обединетите нации, Марк Лукок, ќе се состане со донатори следната недела, но ситуацијата се влошува – изјавила во Женава портпаролката на ОН Јенс Лаерке.

Тој истакнал дека тие имаат голема одговорност во Конго и дека мора да продолжат да работат.

Само во регионот Касаи повеќе од 300.000 луѓе немаат никаква помош ниту храна за преживување, се наведува во соопштението.

Извор: Фена/Фото илустрација
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


six − = 3

%d bloggers like this: