Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, предупреди на можната реакција на Турција после одлуката на американскиот Конгрес за усвојување на санкции против Анкара, која планира да го набави рускиот ракетен систем земја-воздух С-400 во Русија.

Турција е подготвена да одговори на можните санкции на САД, изјавил во саботата турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу.

“Ако имаат намера да ја казнат Турција со санкции, Турција ќе реагира поинаку од Русија или од други земји. Ние ќе одговориме. Не смеете да ни се заканувате. САД им се закануваат на многу земји, велејќи: “Не купувајте гас од таа и таа земја”. Тоа не може така “, го цитирал германскиот весник” Дие цајт “-Die Zeit, турскиот министер за надворешни работи.

Командантот на НАТО во Европа, Кертис Скапарроти, претходно изјави дека за Турција најдобро би и било да се откаже од руските ракетни системи S-400, во спротивно Вашингтон ја предупредува Анкара за можните “последици” што ќе следат по купувањето на рускиот систем.

Турција, втора по големина членка на НАТО и Русија, во декември минатата година потпиша договор за испорака на ракетен систем С-400 за околу 2,5 милијарди евра. Анкара ќе добие две С-400 батерии според овој договор. Двете земји веќе се согласија за техничка соработка во оваа област, што ќе й овозможи на Турција да произведува копнени ракети на нејзина територија.

Американскиот закон за санкции CAATSA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act) донесен е со цел да ги обесхрабри противниците на САД по пат на санкции. Овој закон стапи на сила на крајот од јануари 2018 година. CAATSA предвидува наметнување санкции за бизнис-компании кои работат со рускиот воен и безбедносен сектор. Американскиот Стејт департмент го опиша овој закон како начин за заплашување на оние кои сакаат да склучуваат договори со Русија.

Триумф S-400 претставува најсовремен руски противавионски и противракетен одбрамбен систем кој може да уништи цели и на копно.Дометот на проектилите на S-400 надминуваат 400 километри. Проектилите на S-400 може да достигнат висина од 30 километри.

Извор:logicno.com

Откажи одговор

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име