ruskiavion

(Видео) Русите ја тестирале хиперсоничната ракета “Кинжал“

Руските воздухопловни сили во вчера ја тестираа хиперсоничната ракета Кинжал, јави руското Министерство за одбрана.

Руски ловец МиГ-31 во саботата истрелал хиперсонична ракета Кинжал, која успешно ја погодила целта, објави руското Министерство за одбрана и објави видео од тестот.

“Екипажот на авионите на МиГ-31 на руските воздухопловни сили тестира високо прецизна хиперсонична ракета Кинжал. Авионот полетал од аеродром во Јужниот воен регион.

“Проектил успешно ја погоди својата цел на полигонот”, соопшти министерството. Снимањето на тестирањето овозможило да се проверат техничките карактеристики и перформансите на хиперсоничната ракета Кинжал. Командантите на авиони опремени со Јинжал, извршиле повеќе од 250 летови од почетокот на 2018 година. “Сè е подготвено за извршување на задачите дење и ноќе, како и во сите временски услови”, уверува Министерството за одбрана на Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин им презентирал на руските парламентарци слики од тестовите на хиперсоничниот систем Кинжал кој се карактеризира со домет од 2.000 километри. Според него, хиперсоничната ракета Кинжал опремена е со конвенционални или нуклеарни боеви глави. Тој е способен да ги совлада сите постоечки анти-ракетни системи. Неколку Кинжал системи им биле испорачани на единиците во Јужниот воен округ  во декември 2017 година на тестирање.

Извор:logicno.com
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− one = 5

%d bloggers like this: