turski privaten avion

(Фото) Се урна Турски авион во Иран, загинале 11 лица

Единаесет луѓе загинале кога турски авион се урнал во југозападниот дел на Иран, објави иранската државна телевизија, пренесува Ројтерс.

Податоците за бројот на жртвите на агенцијата Исна и ја соопштил портпаролот на цивилните воздухопловни власти во Иран.

“Можеме да потврдиме дека турскиот приватен авион кога минуваше низ нашиот воздушен простор исчезна од радарот и се урна во близина на Шар-е-Корда”, изјавил портпаролот.

Како се потврдува, авионот полетал од Шарџа, Обединетите Арапски Емирати, за Истанбул.

Иранската агенција Тасни известува дека станува збор приватен авион.

 

Извор:cdm
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


9 + four =

%d bloggers like this: